Slovenské národní povstání a partyzánský odboj I.

Slovenské národní povstání a partyzánský odboj I.

  • O trase
  • Příběhy
Donovaly Donovaly, Slovensko
Oči Martina Udržálka
Oči Martina UdržálkaTomáš Sedláček

Důstojník Tomáš Sedláček byl spolu s ostatními příslušníky druhé paradesantní brigády na konci září 1944 převelen na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Po jeho krvavém potlačení se povstalci vydali na přechod Nízkých Tater na východ směrem k východní frontě. O pochodu horským údolím na Donoval…


Hodnotilo 0 lidí
Handlová, Banská Bystrica Námestie baníkov 16, 972 51 Handlová, Slovensko
Celá vesnice hořela
Celá vesnice hořelaPavel Švec, *1924

Pavel Švec se přihlásil k letectvu v devatenácti letech. Zaujal ho vojenský reklamní kalendář pro mládež, který před válkou vyšel v Československé republice - psalo se v něm i o možnosti sloužit u letectva. Namísto plánovaných dvou let ale Pavel Švec strávil na letecké škole pouze rok. Vypuklo to…


Hodnotilo 0 lidí
Hronsek / pamětní deska Hronsecká cesta 13, 976 31 Hronsek, Slovensko
Mám na svědomí dva německé tanky
Mám na svědomí dva německé tankyJan Mertoš, *1923

Do SNP se Jan Mertoš zapojil ještě jako obuvnický učeň, když pobýval v učení v obci Hronsek u Banské Bystrice. „Během povstání jsme zpočátku bydleli nedaleko letiště Tri Duby,“ vypráví. „Sbírali jsme kolem Hronu parašutisty, kteří padali na stromy i do řeky. Jednou se stalo, že ,dakota‘ škrtla o …


Hodnotilo 0 lidí
Jasenie, dům Kordíkových 2372, 976 75 Jasenie, Slovensko
Partyzán za skříní
Partyzán za skříníLýdia Kovářová, rozená Kord…

V období vánočních svátků v roce 1944 přišla do domu Kordíkových náhlá německá kontrola. Zatímco Němci obdivovali krásný vánoční stromek, šestnáctiletá Lýdia měla zlou předtuchu. Nenápadně opustila domek a přešla dvůr do stavení patřícího tetě. Se zděšením zjistila, že v ložnici sedí člen partyzá…


Hodnotilo 0 lidí
Partyzánská skrýš ve stodole
Partyzánská skrýš ve stodoleLýdia Kovářová, rozená Kord…

Pro většinu Čechů a Slováků zosobňuje Slovenské národní povstání partyzán se samopalem ukrytý v horách. Někdy se však zapomíná na obyvatele podhorských vesnic, kteří stáli v pozadí, ale bez nichž by partyzáni a povstalci nepřežili. Schovávali odbojáře ve svých domovech, pomáhali jim, obstarávali …


Hodnotilo 0 lidí
Nemecká, Památník SNP Sama Chalupku, 976 97 Nemecká, Slovensko
Konečná stanice – vápenka
Konečná stanice – vápenkaHelena Karafová

Za druhé světové války sloužila vápenka nedaleko vesnice Nemecká jako spalovna těl Židů a politických vězňů. Byli sem vlakem sváženi ze Slovenska a východních Čech. Helena Karafová, v té době ještě děvče, byla se svým otcem u partyzánů. Chodili čekat ke kopci, kde projížděly vlaky jedoucí do vápe…


Hodnotilo 0 lidí
Ostrý Grúň
Masakr v Kľakovské dolině
Masakr v Kľakovské doliněGizela Benčová *1931

V polovině ledna 1945 německé zpravodajské služby, kterým pomáhali slovenští informátoři, získaly zprávy, že obyvatelé obcí Kľak a Ostrý Grúň zásobují potravinami partyzánské jednotky působící v okolním pohoří Vtáčnik. Na základě těchto informací naplánoval štáb jednotky Edelweiss přepadení vesni…


Hodnotilo 0 lidí
Pohronský Bukovec, památník
Zatčení generálů Goliana a Viesta
Zatčení generálů Goliana a ViestaBranislav Tvarožek, *1925

Branislav Tvarožek kryl jako člen vysokoškolského strážního oddílu ústup jednotek chránících generály SNP Goliana a Viesta. Ústup z Banské Bystrice na Donovaly komplikoval nedostatek jídla a špatné počasí. I proto nemohli Golian s Viestem odletět letadlem, které na ně čekalo. Němci jim byli neust…


Hodnotilo 0 lidí
Predajná
Se síťovkou a kastrůlky na svobodu
Se síťovkou a kastrůlky na svoboduLýdia Kovářová, rozená Kord…

Troufalým činem zachránil Elígius Kordík život svému příteli Jozefu Telgarskému, vojáku z povolání, který bojoval v SNP a zajali ho Němci. S dalšími zajatci ho uvěznili ve škole v obci Predajná. Nebyli ale připraveni na to, aby se o zajatce mohli postarat, a proto dovolili lidem přinést zajatcům …


Hodnotilo 0 lidí
Priechod Národní park Nízké Tatry, Priechod 109, 976 11 Priechod, Slovensko
Unikli masakru díky kolaborantovi
Unikli masakru díky kolaborantoviAlexander Gajdoš

Alexander Gajdoš se zúčastnil bojů Slovenského národního povstání. Po jeho potlačení přežíval v horách, opakovaně ho zadrželi Němci, ale ze zajetí se dostal. Jednou, když ho slovenský správce věznice propustil, došel se svým přítelem k partyzánům do vesnice Priechod: „V ležení se nás ujal jakýsi …


Hodnotilo 0 lidí
Richtárová / Banská Bystrica
Pomsta Němců byla strašná
Pomsta Němců byla strašnáVladimír Strmeň, *1928

Na Hromnice, 2. února 1945, byl vyhlášen poplach. Všechny oddíly partyzánského oddílu Morozov zaujaly pozice pod pilou u osady Richtárová poblíž Banské Bystrice. V devět hodin ráno tudy procházelo trestné komando SS, které se chystalo vypálit vesnici Staré Hory.  „Měli samopaly, pušky, v rukách n…


Hodnotilo 0 lidí
Sandrik / Hodruša-Hámre 2530, 966 63 Hodruša - Hámre-Dolné Hámre, Slovensko
Hlavu jsem měl plnou střepin
Hlavu jsem měl plnou střepinLeo Eliáš *1921

Když v srpnu 1944 vypuklo Slovenské národní povstání, sloužil Leo Eliáš u pracovního oddílu poblíž Bánské Bystrice. Vzpomíná, jaké tehdy mezi vojáky a lidmi zavládlo nadšení. Zpívalo se, deklamovala národní báseň Mor ho od Samo Chalupky. Spolu s ostatními z jednotky odjel do Zvolena, kde dostali …


Hodnotilo 0 lidí
Sliač, letiště, Slovenská republika 69, 962 31 Sielnica, Slovensko
Pilot si spletl letiště
Pilot si spletl letištěLudvík Rapan

Ludvík Rapan sloužil ve 2. československé paradesantní brigádě, která vznikla v Sovětském svazu a měla být nasazena jako podpora Slovenského národního povstání. Na území Slovenska byli výsadkáři dopravováni z polského letiště Rzeszow. Ludvík Rapan se ovšem nakonec na Slovensko vůbec nedostal. „Já…


Hodnotilo 0 lidí
Při přistávání byl zpocený jako myš
Při přistávání byl zpocený jako myšTomáš Sedláček

V roce 1944 se šestadvacetiletý poručík Tomáš Sedláček dobrovolně přihlásil na východní frontu, kde byl přidělen ke 2. paradesantní brigádě. Ta byla zpočátku nasazena jako běžná pěší brigáda, teprve později byla použita k výsadku na pomoc Slovenskému národnímu povstání. „Když jsme letěli poprvé, …


Hodnotilo 0 lidí
Svítil jsem a oni seskakovali
Svítil jsem a oni seskakovaliJán Bugel

Po vypuknutí Slovenského národního povstání byl Ján Bugel přidělen ke službě na vojenském letišti Tri Duby u Zvolena. Spal tehdy jen několik hodin přes den, v noci postával s baterkou u přistávací plochy a blikal na letouny. Na pomoc Slovenskému národnímu povstání z nich vyskakovaly desítky paraš…


Hodnotilo 0 lidí
Staré Hory 976 02 Staré Hory, Slovensko
Ústup povstalců
Ústup povstalcůJaroslav Flajšingr

Jaroslav Flajšingr pocházel z jižní Moravy. V roce 1943 byl nuceně nasazený do slovenské strojírny Piesok. Jeho nadřízeným byl český radioamatér Miloslav Švejna, on i mnozí další kolegové se zapojili do přípravy povstání. Když vypuklo, přidal se k nim i Jaroslav Flajšingr. Flajšingr se podílel na…


Hodnotilo 0 lidí

Devětadvacátého srpna 1944 vydal podplukovník generálního štábu slovenské armády Ján Golian heslo dohodnuté pro začátek povstaleckých akcí: „Začněte s vystěhováním“. Ještě toho dne jednotky 1. partyzánské brigády J. V. Stalina pod velením sovětského kapitána Anatolije Pavloviče Ržeckého obsadily Banskou Bystricu a vyhlásily obnovení Československé republiky. Začalo Slovenské národní povstání (SNP). 

 

Slovenské národní povstání se zrodilo v době, kdy mělo Slovensko vzhledem ke své vojenskostrategické poloze a vývoji na frontách pro nacistické Německo nezanedbatelný význam jako spojovací článek mezi severním a jižním křídlem fronty. Navíc představovalo důležitý komunikační prostor pro německá frontová vojska a součást vojensko-ekonomického potenciálu říše. 

K povstání však došlo v době, kdy nebyly dokončeny všechny přípravy Vojenského ústředí a nedařilo se bojové akce koordinovat se sovětským velením. Svobodné povstalecké území se ocitlo v poměrně hlubokém týlu německých frontových vojsk, což značně ztížilo podmínky pro poskytnutí rychlé a účinné pomoci zvnějšku a vážně komplikovalo organizování ozbrojeného zápasu i morální a bojové naladění povstaleckých jednotek.

 

 

Německá vojska mezitím na slovenské území pronikala ze všech stran a odzbrojovala slovenské jednotky, které se nepřidaly k povstání. Tento osud potkal i dvě slovenské divize na východním Slovensku. Podle původního plánu měly za cíl otevřít Rudé armádě cestu přes Dukelský průsmyk, k tomu však nedošlo a naopak se tam pevně zachytili Němci. Povstalecké území se tak ocitlo v izolaci a mohlo doufat pouze v leteckou pomoc.

 

Povstání organizoval důstojník slovenské armády Ján Golian, jehož nadřízeným se po svém příletu z Londýna stal generál Rudolf Viest. Nejvyšší politický orgán povstání představovala Slovenská národní rada, jež se přihlásila k obnovení československého státu a byla v kontaktu s čs. exilovou vládou. Centrem povstání se stala Bánská Bystrica.

Povstání na Slovensku poskytly významnou pomoc také spojenecké mocnosti. Tradičně se vyzdvihovala pomoc Sovětského svazu – tedy karpatsko-dukelská operace, letecký most, kterým bylo dopraveno na povstalecké území téměř 2 000 příslušníků 2. československé paradesantní brigády v SSSR a na 640 tun vojenského materiálu, a zabezpečení přeletu a operační činnosti 1. československého stíhacího leteckého pluku v SSSR.

Pomoc Spojených států a Velké Británie ale komunistický režim prakticky zamlčoval. Americké letectvo přitom vyřadilo z činnosti jednu z největších německých leteckých základen Nový Dvor (Kuchyňa) na západním Slovensku a dopravilo na povstalecké území asi 24 tun vojenského materiálu. Stejně tak Britové z osobní iniciativy vojenských velitelů v Itálii dopravili letecky na Slovensko 1 650 kg zdravotnického a spojovacího materiálu.

 

Povstání mělo také svůj internacionální rozměr - do bojů v řadách povstalců se zapojilo více než 8 000 cizinců z 30 národů. Kromě Sovětů tvořili nejpočetnější národní skupinu Češi. Povstání legalizovalo pomoc českých vlastenců žijících a pracujících na Slovensku, z nichž mnozí, včetně vojáků, se zapojili už od počátku do slovenského odboje. Stovky Čechů přeběhly z protektorátu a zařadily se do vojenských, ale hlavně partyzánských jednotek. Další přiletěli v sestavě partyzánských skupin, 1. československého stíhacího leteckého pluku a 2. československé paradesantní brigády. Porážce povstání však všechna tato pomoc nedokázala zabránit. Nacistické síly, podporované Pohotovostními oddíly Hlinkovy gardy, byly přibližně stejně početné jako povstalci, těšily se však velké materiální převaze a pozvolna postupovaly. 27. října padla Bánská Bystrica do německých rukou, 30. října navštívil město Tiso. Zbytky povstaleckých sil přešly k partyzánskému boji. Jednotlivé skupiny se ukryly v horách na Slovensku i v českých Javorníkách a Beskydech. 

 

Na povstaleckém území se v odvetu rozhořel masový teror, jehož výsledkem byly hromadné hroby s tisíci obětí, desítky vypálených obcí a desetitisíce odvlečených do koncentračních a zajateckých táborů, mezi nimi i mnoho vojáků. V zajetí zahynuli i oba povstalečtí velitelé, generálové Ján Golian a Rudolf Viest. Po válce byly v 211 masových hrobech odkryty ostatky 5306 umučených a povražděných lidí. Vražd se přitom dopouštěli nejenom Němci a příslušníci Pohotovostních oddílů Hlinkovy gardy, ale také partyzáni. Často obě strany svalovaly vlastní zločiny na protivníka.

Z mezinárodního hlediska Slovenské národní povstání umožnilo vyvázat Slovensko z fašistického bloku a v rámci obnovované Československé republiky ho včlenit do společenství zemí antihitlerovské koalice. Svým vojensko-politickým významem, rozsahem, počtem aktivních účastníků i délkou trvání patří SNP k nejdůležitějším článkům řetězu velkých ozbrojených vystoupení hnutí odporu evropských národů.

(s použitím zdrojů VHU)

 

Cyklostezka je náročná vede kopcovitým a horským terénem. Měří 280 kilometrů a její absolvování doporučujeme rozložt na pět dní. Trasa tvoří uzavřený kruh - začíná v obci Jasenie a končí Pohronském Bukovci, kam se lze dopravit vlakem.   

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo