Vyvalte sudy, Američané jsou v Plzni!

Vyvalte sudy, Američané jsou v Plzni!

  • O trase
  • Příběhy
Klatovská třída, Plzeň Klatovská tř. 2777/200C, Jižní Předměstí, 301 00 Plzeň-Plzeň 3, Česko
Proto si plzeňští hokejisté říkají Indiáni
Proto si plzeňští hokejisté říkají IndiániJosef Vlach

V ulicích města se americké tanky objevily 6. května 1945 kolem osmé hodiny ranní a byly vítány nadšenými obyvateli Plzně. Ti byli zpraveni o blížících se osvoboditelích s předstihem rozhlasem, neboť plzeňský vysílač byl osvobozen již o den dřív. Celé hlavní náměstí se zaplnilo lidmi, kteří ameri…


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, Denisovo nábřeží Denisovo nábřeží 707, 301 00 Plzeň 3, Česká republika
Bělostné uniformy
Bělostné uniformyJaroslav Holler

Většina pamětníků si při vzpomínce na osvobození Plzně americkou armádou vybaví hlavně dlouhý proud tanků Sherman, mnohým ale automaticky naskočí vzpomínka mnohem méně vojenská. „Když vojáci přijeli, vypadalo to na náměstí jako o pouti. Někdo přinesl koňak, originál, a dal ho dvoumetrovému černoc…


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, hotel Continental Zbrojnická 312/8, 301 00 Plzeň-Plzeň 3, Česká republika
Kulomet udělal trrr a jenom se zaprášilo
Kulomet udělal trrr a jenom se zaprášiloJosef Vlach

Když se americká vojska valila ulicemi Plzně, byla o začátku nadšeně pozdravována obyvateli města, které příchod vojska probudil z válečné letargie. Ve všeobecné nastalé euforii většina lidí  zapomněla, že se v Plzni ještě stále nacházejí tisíce německých vojáků, ukrývajících se v různých budovác…


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, katedrála svatého Bartoloměje Náměstí Republiky, 301 00 Plzeň-Plzeň 3, Česká republika
Silnici lemovala dvě kulometná hnízda
Silnici lemovala dvě kulometná hnízdaLuděk Dembovský

Když americké tanky po Klatovské třídě přijížděly do centra Plzně, lidé se začali shromažďovat v ulicích a vítali vojáky. Velké množství se jich sešlo i na náměstí Republiky. Na věži kostela, který je součástí náměstí, je však čekalo i méně vlídné přivítání. „Kostelní věž má ve výšce asi šedesáti…


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, kino Elektra Škroupova 1982/3, 301 00 Plzeň-Plzeň 3, Česká republika
Vítání amerických vojáků
Vítání amerických vojákůIda Milotová, rozená Roučková

Osvobozování Plzně v květnu 1945 sledovaly Ida Roučková, později Milotová, a její sestra ze třetího patra domu bývalého kina Elektra, kde bydlely s rodiči. „Poprvé jsme zahlédly americké vojáky, jak se pomalu plíží naší ulicí a hledají německé ostřelovače. Němci byli zalezlí ve vikýřích okolních …


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, kostel sv. Jana Nepomuckého Klatovská třída 45, 301 00 Plzeň 3, Česká republika
Američtí vojáci na mši
Američtí vojáci na mšiJosef Vlach

Josef Vlach prožil konec války ve svém rodném městě Plzni a osobně se setkal s řadou amerických vojáků. Velice oceňoval přístup jejich důstojníků, kteří měli sloužit jako vzor pro prosté vojíny, do bojů šli vždy v jejich čele, a byli tak nejvíce vystaveni nepřátelským zbraním. O tomto příkladném …


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, náměstí Republiky náměstí Republiky 1760, 301 00 Plzeň-Plzeň 3, Česká republika
Rozloučení americké armády
Rozloučení americké armádyMojmír Fencl

Po osvobození zůstala americká armáda v západních Čechách až do listopadu 1945, kdy vojáci odešli z Československa. Na rozloučenou se 20. listopadu 1945 konala v Plzni slavnostní vojenská přehlídka, které se zúčastnil také velvyslanec Spojených států amerických Lawrence Steinhardt a československ…


Hodnotilo 0 lidí
Střelba z plzeňské věže
Střelba z plzeňské věžeRichard Smola

Dne 6. května 1945 v 8 hodin ráno vjely do Plzně první tanky americké 16. obrněné divize pod velením plukovníka Charlese Nobleho. Na plzeňském náměstí je brzy vítaly davy nadšených Plzeňanů. Kolem 10. hodiny však bujaré oslavy náhle přerušila střelba německých fanatiků z kostelní věže. Na náměstí…


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, Nová Hospoda Nová Hospoda, 318 00 Plzeň-Plzeň 3, Česká republika
Američtí vojáci ze mě udělali kuřáka
Američtí vojáci ze mě udělali kuřákaLuděk Dembovský

Luděk Dembovský vzpomíná, jak se v květnu 1945 do jejich domu v Nové Hospodě nastěhovali vojáci americké armády. Museli totiž zajistit celé osvobozené území a dům si vybrali jako své stanoviště v obci. „Před vrátky měli džíp, který trvale běžel, jen se do něj doléval benzin. Džíp sloužil jako ele…


Hodnotilo 0 lidí
Plzeň, Nová Hospoda - zatáčka na cestě Domažlická 2203, 318 00 Plzeň-Plzeň 3, Česká republika
Než Američané vjeli do Plzně
Než Američané vjeli do PlzněLuděk Dembovský

V ranních hodinách 6. května 1945 vjížděla do Plzně osvobozující americká Třetí armáda. Luděk Dembovský kolonu pozoroval u mírné zatáčky v obci Nová Hospoda, ležící na dohled od Plzně. „Nejdřív se ozval temný hukot, který neustále sílil. Ten zvuk byl vyvolaný nesmírným množstvím tanků, nebyl jsem…


Hodnotilo 0 lidí

Příjezd americké armády do Plzně patří k ikonickým momentům osvobození v roce 1945. Časně ráno 6. května se kolem páté hodiny jednotky přiblížily na hranici města, do obce Nová hospoda. Odtud pak dále pokračovaly Klatovskou třídou do centra Plzně. Ztělesněním osvobození města se staly tanky Sherman, květy šeříků a sudy plzeňského piva, které se narážely na oslavu příjezdu Američanů. Mnohým pamětníkům se vryly do paměti taky bezvadně čisté uniformy, které američtí vojáci oblékli na slavnostní přehlídku v osvobozeném městě. Skvrn a potu zbavené košile a další kusy oblečení, jako na běžícím pásu chrlila provizorně vytvořená prádelna vztyčená v Šafaříkových sadech. 

Vítěznému tažení v Plzni však předcházely dramatické týdny a měsíce. Ačkoliv na začátku roku 1945 již nacistické Německo nemělo mnoho sil, vedlo boje na západní i východní frontě. Západní fronta se od ledna postupně přesouvala až do německého Bavorska, kam se jednotky Třetí americké armády pod velením generála George Smithe Pattona probojovaly v dubnu. Na československé území dorazili první američtí vojáci 18. dubna, kdy vstoupili do pohraniční obce Hranice nedaleko Aše, o několik dní později byla svedena bitva o Cheb. Dalším cílem se stala Plzeň. Zde 5. května v časných ranních hodinách vypuklo povstání, do jehož čela se postavil Revoluční národní výbor vedený plukovníkem Jindřichem Krejčíkem. Povstání ukončil příjezd Pattonových jednotek, které rychle postupovaly z okrajových čtvrtí až do centra, jakkoliv cestou narážely na odpor jednotlivců z řad německé armády a civilistů. Zatímco v bitvě o Cheb padly desítky Američanů, v Plzni byly ztráty minimální. Mnoho nebylo ani padlých mezi povstalci: historici uvádějí zhruba třicet osob. 

Méně známou skutečností, je, že 6. května do Plzně vstoupili nejen Američané, ale také 17. prapor belgických střelců. Tato jednotka, která vznikla na území již osvobozené Belgie a byla tvořena bývalými odbojáři, postupovala s Američany ze své vlasti směrem na východ.  

 

Trasa vede nenáročným městským terénem. Je dlouhá 10 kilometrů a lze ji absolvovat za přibližně dvě hodiny. Začíná v Nové Hospodě, pokračuje přes Klatovskou třídu, kolem katedrály sv. Bartoloměje a hotel Continental do Šafaříkových sadů. 

 

 

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo