Příjezd americké armády do Plzně patří k ikonickým momentům osvobození v roce 1945. Časně ráno 6. května se kolem páté hodiny jednotky přiblížily na hranici města, do obce Nová hospoda. Odtud pak dále pokračovaly Klatovskou třídou do centra Plzně. Ztělesněním osvobození města se staly tanky Sherman, květy šeříků a sudy plzeňského piva, které se narážely na oslavu příjezdu Američanů. Mnohým pamětníkům se vryly do paměti taky bezvadně čisté uniformy, které američtí vojáci oblékli na slavnostní přehlídku v osvobozeném městě. Skvrn a potu zbavené košile a další kusy oblečení, jako na běžícím pásu chrlila provizorně vytvořená prádelna vztyčená v Šafaříkových sadech.
Vítěznému tažení v Plzni však předcházely dramatické týdny a měsíce. Ačkoliv na začátku roku 1945 již nacistické Německo nemělo mnoho sil, vedlo boje na západní i východní frontě. Západní fronta se od ledna postupně přesouvala až do německého Bavorska, kam se jednotky Třetí americké armády pod velením generála George Smithe Pattona probojovaly v dubnu. Na československé území dorazili první američtí vojáci 18. dubna, kdy vstoupili do pohraniční obce Hranice nedaleko Aše, o několik dní později byla svedena bitva o Cheb. Dalším cílem se stala Plzeň. Zde 5. května v časných ranních hodinách vypuklo povstání, do jehož čela se postavil Revoluční národní výbor vedený plukovníkem Jindřichem Krejčíkem. Povstání ukončil příjezd Pattonových jednotek, které rychle postupovaly z okrajových čtvrtí až do centra, jakkoliv cestou narážely na odpor jednotlivců z řad německé armády a civilistů. Zatímco v bitvě o Cheb padly desítky Američanů, v Plzni byly ztráty minimální. Mnoho nebylo ani padlých mezi povstalci: historici uvádějí zhruba třicet osob.
Méně známou skutečností, je, že 6. května do Plzně vstoupili nejen Američané, ale také 17. prapor belgických střelců. Tato jednotka, která vznikla na území již osvobozené Belgie a byla tvořena bývalými odbojáři, postupovala s Američany ze své vlasti směrem na východ.
Trasa vede nenáročným městským terénem. Je dlouhá 10 kilometrů a lze ji absolvovat za přibližně dvě hodiny. Začíná v Nové Hospodě, pokračuje přes Klatovskou třídu, kolem katedrály sv. Bartoloměje a hotel Continental do Šafaříkových sadů.