Pro pád komunistického režimu a návrat k demokracii v roce 1989 se vžil pojem Sametová revoluce. Odkazuje k tomu, že tehdejší události proběhly nenásilně a nebyl během nich zmařen žádný lidský život. To ovšem neplatí pro 17. listopad a pokojnou demonstraci studentů, proti které na Národní třídě brutálně zásahli příslušníci Sboru národní bezpečnosti a Pohotovostní oddíly nechvalně známé jako „červené barety“.
Vše přitom začalo pietně a s oficiálním povolením komunistických úřadů. Před budovou Patologického ústavu na Albertově se sešlo zhruba 15 tisíc studentů k průvodu, aby uctili pamatáku Jana Opletala, studenta, který byl v roce 1939 zastřelen během protinacistické demonstrace. Komunisté průvod povolili díky tomu, že byl zorganizován pod hlavičkou Socialistického svazu mládeže. Po vzájemné dohodě studentů byl jako cíl určen vyšehradský Slavín a hrob Karla Hynka Máchy, s čímž aktivnější část demonstrujcích od počátku nesouhlasila a vyzývala k pochodu na Václavské náměstí.
Po položení květin na Vyšehradě a zpěvu hymny se tak část průvodu znovu vydala na pochod směrem do centra. Na nábřeží se k němu přidávali další občané a počet demonstrantů se rychle rozrostl na přibližně 10 tisíc lidí. Na Národní třídě však narazili na hradbu příslušníků SNB. Ti sevřeli čelo průvodu a ironicky vyzývali k rozchodu. Studenti si posedali na zem, zapalovali před kordonem příslušníků s bílými helmami svíčky, dívky házely policistům květiny. Následně příslušníci SNB uzavřeli Národní třídu i směrem od Národního divadla, kam přijely obrněné transportéry s drátěnými radlicemi, a začaly dav demonstrantů utlačovat. Vznikla panika, kterou ještě umocnilo nasazení speciální zásahové jednotky, která se do akce zapojila s neobyčejnou surovostí. Pořádkové síly uvolnily sevření jen v jednom místě - podloubí u Mikulandské ulice, kde vytvořily uličku. Demonstrantům nezbývalo, než jí projít a nechat se přitom brutálně mlátit pendreky. Na chodnících zůstávala ležet bezvládná těla, další zraněné odvážely sanitky, lidé mizeli v policejních antonech. Nezávislá lékařská komise později uvedla, že 568 lidí bylo během zásahu zraněno. Zásah komunistické moci vyvolal ve společnosti odpor, který vedl k dalším demonstracím a nakonec pádu represivního režimu.
Trasa je nenáročná. Sleduje cestu demonstrace z Albertova přes Vyšehrad a vltavské nábřeží na Národní třídu. Měří 5 kilometrů.