V letech 1948 - 1989 bylo Československo obklopeno tzv. železnou oponou, která měla bránit obyvatelům země v odchodu do zahraničí. Drátěné zátarasy s pozorovatelnami na hranici ale vyrostly až po roce 1951. V prvních letech komunistického režimu probíhala ostraha hranic klasickým způsobem, kdy kolem hranic chodily hlídky pohraničníků. V této době v pohraničí působila řada převaděčů, kteří emigrantům pomáhali v útěku do Německa, někdy také spolupracovali se západními agenty-chodci. Vznikaly i dobře organizované převaděčské sítě.
V rámci trasy Akce Kámen a stezky převaděčů navštívíme místa spojená s působením několika převaděčských skupin, poznáme cesty, které využívaly k převodu uprchlíků za hranice, a seznámíme vás také s místy, na nichž se odehrávala nechvalně známá akce Kámen.
Byla to ďábelská past na nevinné oběti, kdy příslušníci StB vytvořili na řadě míst v československém pohraničí falešnou státní hranici a stejně tak falešný úřad americké vojenské kontrarozvědky. Smyslem podvodu bylo přesvědčit oběti, že jsou v bezpečí, v rukou amerických úřadů a pod ochranou Spojených států. Ty se mylně domnívaly, že už jsou v západní zóně v Německu, a tak ochotně vypovídaly o své protistátní činnosti a často i jmenovaly své rodinné příslušníky a přátele jako vhodné spolupracovníky pro americké zvláštní služby. Když bylo všechno zaprotokolováno a podepsáno, putovaly oběti do rukou bezpečnostních orgánů, komunistických soudů a vězení.
Důmyslnějším opatřením pro obranu země komunistickým způsobem – než byly kamuflované akce improvizovaných hranic v rámci operací Kámen – bylo už jen v blízkosti hranic vybudovat postupně řady nepřekonatelných bariér, tzv. železnou oponu, která byla dokonce několik let propojena smrtícím napětím 4 000–5 000 voltů.
Trasu připravili Eva Palivodová a Ondřej Nezbeda, kteří vycházeli z knihy Václavy Jandečkové Kámen: Svědectví hlavního aktéra akce „Falešné hranice u Všerub na Domažlicku“, Nakladatelství Českého lesa. Domažlice 2013.
Cyklotrasa je středně náročná, dlouhá 47 km. Na kole se dá absolvovat za přibližně 5 hodin, pěšky ve dvou dnech. Začíná ve Kdyni před bývalým hotelem Modrá hvězda a pokračuje do hlavního dějiště Akce Kámen - příhraničních Všerub. Dále pak německým příhraničním územím zpět do Čech - Liščím údolím, přes Jezvinecký les do Nýrska.