Před tíživou atmosférou normalizace nebylo úniku. Komunistický režim se vlamoval do bytů, ložnic i mezilidských vztahů. „Vídeň, nebo Bory?“ zněla osudová otázka pro ty, kteří se nechtěli vzdát své svobody. Mnozí členové undergroundu se snažili najít poslední útočiště na venkově, kde během 70. let kupovali rozpadlé zemědělské usedlosti a opuštěné fary, postupně je opravovali a proměňovali ve svobodná centra. Pořádali tu večírky, přednášky, divadelní představení, duchovní cvičení, vzájemně se podporovali proti policejní šikaně.
Největší rozkvět undergroundových baráků začal po roce 1976, kdy komunistický režim zahájil politický proces proti Plastic People of the Universe a několik členů kapely a jejích příznivců pozavíral do věznic. Přestože se většina baráků nacházela na periferii a v malých obcích, komunisté nesnesli jejich svobodnou existenci ani tady. Dráždilo je, že se obyvatelé baráků dokáží radovat režimu navzdory a že se jim dokonce daří vybudovat si částečnou ekonomickou nezávislost. Snažili se narušovat soukromé koncerty a přednášky, kvůli směšným důvodům nevpouštěli hosty do obcí, kde se „baráky“ nacházeli, obkličovali přístupové cesty, buzerovali návštěvníky.
Když ani to nezabralo, přistoupili ke svévolnému vyvlastňování i přímým útokům. Častým důvodem byla potřeba vybudovat právě na místě baráku otočnou autobusu, křižovatku nebo sklad civilní obrany. V některých případech se pod vylhanou a směšnou záminkou vlomili i do soukromí obyvatel, v noci je rozvezli do okolních lesů nebo jim do pokojů naházeli slzné granáty, barák v Kerharticích u České Kamenice dokonce podpálili. Pod hladinou normalizace postupně mizel jeden ostrov svobody za druhým. Mnoho z jejich obyvatel tak nakonec skutečně skončilo ve „Vídni“, jiní na „Borech“.
(Trasu připravil Ondřej Nezbeda)
Cyklotrasa vede malebnou krajinou Českého středohoří, úzkými silničkami a málo frekventovanými silnicemi III. třídy. Její základní osu tvoří příběh rodiny Princových. Začíná v Rychnově, pokračuje přes Verneřice a Robeč do Mastířovic, to podle toho, jak estébáci postupně vyháněli Princovi z jednoho baráku do dalšího. Setkáte se ale i s osudy rodin Parkánových a Kubíčkových a celého společenství undergroundu, které se v 70. letech pokoušelo uhájit svou nezávislost a svobodu. Cyklostrasa je středně náročná, měří 60 kilometrů a lze ji absolvovat za přibližně 5 hodin. Pokud vyrazíte s dětmi, doporučujeme rozdělit ji na dvě etapy. Při dopravě vlakem se nabízí začít na nádraží v Těchlovicích a skončit na nádraží v Hoštce.