Jáchymovské lágry

Jáchymovské lágry

  • O trase
  • Příběhy
Barbora, dříve Vršek Vršek, 362 51 Jáchymov, Česká republika
Pohyb je základní zákon stvoření
Pohyb je základní zákon stvořeníZdeněk Křivka

Zdeněk Křivka byl odsouzen za protikomunistickou odbojovou činnost na 18 let. Postupně prošel sedmi pracovními lágry na Jáchymovsku, včetně jednoho z nejhorších – Barbory. Byl zde vězněn dva a půl roku, počínaje listopadem 1952. Jeho noční můrou se stal bachař Kulhánek. „Lágr Barbora mi zůstal ne…


Hodnotilo 0 lidí
Eliáš I. 219, Jáchymov, Česká republika
Komunistické označení vězně Růžičky: E 0951
Komunistické označení vězně Růžičky: E 0951Kamil Růžička

Skauta Kamila Růžičku v roce 1949 odsoudili "za letáky" na tři roky do jáchymovském uranovém lágru, kde mu přidělili číslo E 0951. Nikdy na něj nezapomene: „Na Eliáši I., který se nacházel ve výšce devět set metrů nad mořem, panovala tvrdá zima, taková, jaká bývá v Krušných horách. Bydleli jsme v…


Hodnotilo 0 lidí
Eliáš II. 219, Jáchymov, Česká republika
Korekce za víru v Boha
Korekce za víru v BohaRudolf Duda

Rudolf Duda jako člen adventistické církve odmítal v táboře Eliáš pracovat v sobotu, podle této církve je tento den považován za sváteční: „Ráno při apelu četli jména těch, kteří budou pracovat. Poslední jméno bylo moje! Tak jsem se nahlásil a řekl, že do práce nejdu. Otočil jsem se a běžel zpátk…


Hodnotilo 0 lidí
Jáchymov třída Československé armády 84, 362 51 Jáchymov, Česká republika
Zamilovaní se líbali v uranovém dole
Zamilovaní se líbali v uranovém doleMilena Hypšová a Jiří Blatný

Milena Hypšová pracovala jako civilní zaměstnankyně v uranovém lágru na kontrole hlušiny. Mezi politickými vězni potkala svou celoživotní lásku. Měl elektrickou důlní svítilnu jako estébák. Podle toho se k němu zpočátku chovala – neuctivě a přezíravě: „A bylo to tak, že si o mně myslel něco nelic…


Hodnotilo 0 lidí
Jáchymov, důl Eduard Nové Město 51, 363 01 Jáchymov, Česká republika
Oni to tady takhle zmrší!
Oni to tady takhle zmrší!František Zahrádka

Po odsouzení za zločin velezrady a vyzvědačství na dvacet let byl František Zahrádka v listopadu roku 1951 při váze čtyřicet pět kilogramů uznán schopným práce v uranových dolech a přesunut z věznice na Borech do jáchymovského tábora Nikolaj. Pracoval jako pomocník lamače na šachtě Eduard. „Tam b…


Hodnotilo 0 lidí
Útěk Zdeňka Otruby
Útěk Zdeňka OtrubyJiří Málek

Důl Eduard je vzdálen necelý kilometr od tábora Nikolaj. Civilisté a bachaři sem na směnu přijížděli autobusem nebo přicházeli brankou u lesa. Nemuseli tak obcházet oplocení až na lágr. Jiří Málek u bývalého parkoviště pro autobusy vzpomíná na svého spolužáka a komplice Zdeňka Otrubu, který využi…


Hodnotilo 0 lidí
Jáchymov, kostel sv. Jáchyma a sv. Anny třída Čs. armády 81, 362 51 Jáchymov, Česká republika
Bezmocný farář
Bezmocný farářIrena Šimonová

V září roku 1951 politické vězeňkyně Irena Šimonová a její kamarádka Helena utekly. Využily toho, že je při práci v dole na cihlářskou hlínu nikdo nehlídá. Doufaly, že přes nedalekou hranici přejdou na Západ. Irena se cítila zoufalá a vyčerpaná, utíkala před nelidskými podmínkami komunistického ž…


Hodnotilo 0 lidí
Jáchymov, tábor Bratrství K Lanovce 1045, 362 51 Jáchymov, Česká republika
Člověk – první slovo, na něž jsem si vzpomněl
Člověk – první slovo, na něž jsem si vzpomnělJan Haluza

Bratrství byl po Vykmanově druhý jáchymovský lágr, kde se Jan Haluza ocitl. Právě tady zažil týden krutých výslechů bez jakéhokoli jídla a pití. Přiznání ke špionáži z něj v tomto týdnu ani později vyšetřovatelé nedostali, nakazil se však tyfem. „Když mě táhl eskorťák na vyšetřování jáchymovské š…


Hodnotilo 0 lidí
Hrabě Kinský horníkem
Hrabě Kinský horníkemKarel Vavřínek

Politický vězeň Karel Vavřínek si po odsouzení v létě 1949 odpykával trest ve slovenském Leopoldově. Začátkem roku 1950 byl převezen do Jáchymova, kde pracoval na dole Bratrství. Přidělili ho k zeměměřičskému oddělení vedenému ruským inženýrem Komarovem. Karel Vavřínek se časem naučil z jediné te…


Hodnotilo 0 lidí
Začátek skvělé kariéry u StB
Začátek skvělé kariéry u StBVratislav Herold

Svoji kariéru u StB začal Vratislav Herold v roce 1953 v hornickém městečku Jáchymov, kde ke své nelibosti nastoupil k dozorcům vězeňského tábora Bratrství. Lágrů a vězňů tou dobou přibývalo, a tak si tam každý nováček u StB musel odbýt praxi: „No, to jsem protáhl hubu. O tom, že jsou tam koncent…


Hodnotilo 0 lidí
Jáchymov, tábor Nikolaj 22137, 363 01 Jáchymov, Česká republika
Na všetkých táboroch bol strašný hlad
Na všetkých táboroch bol strašný hladJán Brichta

Jánovi Brichtovi komunistický režim nedovolil stať sa kňazom, svoj cieľ sa preto pokúsil dosiahnuť za hranicami Československa. Pokus o útek však jemu a ďalším študentom i kňazom zmarila v apríli 1951 rozvodnená Morava. Cestou od hraníc takmer celú skupinu utečencov chytili príslušníci Pohranične…


Hodnotilo 0 lidí
Skautská vězeňská univerzita
Skautská vězeňská univerzitaJiří Rys Lukšíček

Jiří Rys Lukšíček byl odsouzen ve svých 21 letech k šesti letům odnětí svobody za velezradu. Dostal se na tábor Nikolaj, kde na šachtě Eduard pracoval jako dřevič. Pětadevadesát procent místních vězňů bylo odsouzeno z politických důvodů. „První, co se ptali: ,Za co seš?‘– ,Za velezradu.‘ – ,A za …


Hodnotilo 0 lidí
Rovnost Rovnost 72, 363 01 Jáchymov, Česká republika
Černá Máry, to byl ďábel
Černá Máry, to byl ďábelJiří (Rys) Lukšíček

Jiří Lukšíček byl v roce 1954 odsouzen jako člen skautského odbojového hnutí na 6 let za vlastizradu. Trest si odpykával mimo jiné i v jáchymovském pracovním táboře Rovnost. Jedním z nejobávanějších místních dozorců byl bachař s přezdívkou Černá Máry. Lukšíček bydlel na „cimře“ s Požárem. „Požár,…


Hodnotilo 0 lidí
Fackovacím panákem, na kterém se učili
Fackovacím panákem, na kterém se učiliIvan Kieslinger

Konec roku 1949 prožil Ivan Kieslinger na marodce v jáchymovském pracovním táboře Rovnost. 18. prosince měl narozeniny J. V. Stalin a Ivan Kieslinger vzpomíná, že dozorci se rozhodli vězňům toto významné jubileum připomenout: „Na to konto udělali obrovskej filcuňk. Museli jsme nastoupit na chodbá…


Hodnotilo 0 lidí
Šestapadesát hodin na třicetistupňovém mrazu
Šestapadesát hodin na třicetistupňovém mrazuŠtěpán Vašíček

Štěpána Vašíčka uvěznili roku 1950 za údajnou špionáž. Na Rovnosti strávil necelý rok. „Tehdy byl velitelem Paleček, vlastním jménem Albín Dvořák. Poprvé po třech letech jsem měl návštěvu, měla přijít matka s kmotrou. Než se tak stalo, mě a asi pět dalších Paleček vyvolal a řekl: ,Vy nemáte návšt…


Hodnotilo 1 lidí
Ten vozík prolítl kolem
Ten vozík prolítl kolemJan Haluza

Rovnost byla posledním lágrem v řadě těch, v nichž si Jan Haluza „kroutil“ trest. Fáral zde v dole. „Vozík, hunt, na kterém se vozila uranová ruda, jsem musel vytáhnout třeba tři čtyři kilometry do kopečka až k čelbě, kde se střílelo. Tam se vozík naložil a my jsme ho sváželi dolů. To bylo tzv. o…


Hodnotilo 0 lidí
Svornost Na Svornosti 91, 362 51 Jáchymov, Česká republika
Rozhodl se pomoct
Rozhodl se pomoctMiroslav Hampl

V květnu 1952 nastoupil Miroslav Hampl jako dělník do dolu Svornost v Jáchymově. Bylo mu devatenáct let a po krátkém kurzu začal dělat kolektora. Zaměřoval aktivní rudu a určoval její těžbu. Předem byl upozorněn, že bude pracovat s těžkými zločinci. Postupem času pochopil, že tomu tak není. „Po k…


Hodnotilo 0 lidí

Bývalí političtí vězni přejmenovali zdejší prostor na Jáchymovské peklo. Uranové doly v okolí krušnohorského městečka sloužily jako pracovní tábory, do kterých komunisté po puči v únoru 1948 deportovali politické vězně.

Dobou největšího vzmachu a zároveň největšího teroru jsou roky 1949 - 1954. Nahnáno sem bylo kolem čtrnácti tisíc odsouzených. Ubytováni byli v provizorních barácích, pracovali v drsných, vyčerpávajících a zdraví ohrožujících podmínkách, byli ponižováni a mučeni. Komunističní bachaři hrubě porušovali dokonce i tehdejší zákony. Dosvědčeny jsou případy, kdy až několik měsíců svévolně drželi vězně v trestních "bunkrech" v otřesných životních podmínkách, odkud se trestanci vraceli s trvalými zdravotními následky a někteří z nich tam i zemřeli. Je doloženo až padesátihodinové takřka nepřetržité stání vězňů na mraze na táboře Rovnost v březnu 1953, bití, či zastřelení vězně za nejasných okolností.

Příslušníci ostrahy využívali tajných spolupracovníků k inscenování demonstrativních zákroků při pokusech o útěk, využívali i kriminálních vězňů k šikanování a fyzickému napadání vězňů politických. O útěk se pokusilo minimálně 584 vězňů, 31 z nich při tom komunisté zastřelili, 229 vězňů zemřelo při pracovních úrazech. Do toho nejsou započteni ti, kteří zemřeli na nemoci v důsledku ozáření či podmínek v lágrech.

Na začátku 60. let byly doly s ústupem těžby uranové doly postupně zavírány a likvidovány. Dnes již po nich - kromě vzpomínek bývalých vězňů - téměř nic nezbylo. Na dole Svornost zůstal ve stráni jen náznak terasy a zbytek základů. Na dole Rovnost zbyl pouze tzv. Palečkův hrad a z bývalého tábora Bratrství pouze železobetonová konstrukce sprch.

 

Trasa Jáchymovské lágry měří 19,5 km a dá absolvovat za přibližně 7 hodin. Zčásti se kryje s naučnou stezkou Jáchymovské peklo. Terén je středně náročný, výlet je vhodný i pro rodiny se staršími dětmi. Lze ji zpestřit návštěvou expozice ve štole č.1, jejíž ražba proběhla v rámci průzkumných prací v letech 1952 - 53. Štola je dlouhá 230 m a je v ní nainstalována malá výstava důlní techniky. Dalšími zajímavostmi jsou Hornické muzeum v Jáchymově a výstup na věž Šlikovka. Trasa začíná na autobusové zastávce Jáchymov lázně a končí na autobusové zastávce na náměstí před radnicí. 

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo