Slovenské národní povstání a partyzánský odboj II.
Vařákovy paseky
louky nad obcí Pozděchov · Pozděchov 87, 756 11 Pozděchov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Partyzáni se ani neukázali

Dostupné v: English | Česky

Když bylo Boženě Vařákové, později Kršákové, devět let, chalupu jejích rodičů a dalších sedm domů na Vařákových pasekách vypálil oddíl německých vojáků. Byla to pomsta za to, že jednoho z Němců zabili partyzáni, kteří se u chalupníků už druhým rokem ukrývali. „Vyhnali nás ven, začali vypúšťat dobytek a už začali zapalovat chalupy,“ líčí pamětnice chvíle hrůzy. „A jak hořela naša stodola, my jsme ju měli pokrytú eternitem, tož tým žárem eternit pléskal, jak kdyby střílal. Němci si mysleli, že to munice střílá a už nás do ohňa házat chtěli. A maminka se súsedkú prosili, aby nás neházali do ohňa, že to střílal ten eternit. Tož tomu uvěřili a nás nechali.“ Chalupy na Vařákových pasekách hořely 2. května 1945, tedy v době, kdy už byla většina okolí osvobozena Rudou armádou. „Jak nás pálili, tož my jsme slyšeli muziku z Valašských Klobúk. Nás pálili a my jsme čuli, jak vítají Ruse,“ dodává Božena Kršáková. Chalupáře Němci vyslýchali a všechny včetně dětí při tom bili. Ženy nakonec propustili, bratra pamětnice a další tři lidi však zastřelili.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Božena Kršáková

Božena Kršáková

Narodila se 13. února 1936 na Vařákových pasekách nad Pozděchovem. Dalších osm let pak její rodina žila poklidným životem pasekářů, přestože mezitím začala válka. V říjnu 1944 přišli na paseky první partyzáni a od té doby se život rodiny Vařákovy radikálně změnil. Němci z přilehlých posádek k nim kvůli partyzánům chodili na pravidelné domovní prohlídky. Přišli i 2. května 1945, kdy už jejich jednotky chvatně ustupovaly, aby se na Vařákových pasekách pomstili za smrt německého vojáka, kterého tu předtím zastřelili partyzáni. Přestože v okolí už byla Rudá armáda, německý oddíl vypálil domy na pasekách, jejich obyvatele pak hnal bosé do Valašské Polanky a čtyři z nich popravil. Mezi třemi popravenými muži byl dvacetiletý bratr pamětnice Karel Vařák. O život přišla i dvaadvacetiletá Růžena Šopová, která byla na Vařákových pasekách jen na návštěvě. Po válce Božena Kršáková pracovala ve vsetínské Zbrojovce a později v palírně Jelínek ve Vizovicích.

Vařákovy paseky

Dostupné v: English | Česky

Na paseky nad valašskou obcí Pozděchov do roku 1945 stávaly chalupy několika místních rodin. Obyvatelé Vařákových pasek ukrývali partyzány, což se jim na samém sklonku války stalo osudným. Partyzáni zde 1. května 1945 zastřelili německého vojáka a den nato německý oddíl zavraždil čtyři osadníky a vypálil osm domů. Zůstaly pouze chalupy číslo 173 a 174. Před 2. květnem 1945 žilo na Vařákových pasekách 55 obyvatel, po válce lidé tato místa postupně opustili.

Vařákovy paseky

Na tomto místě

Partyzáni se ani neukázali

Partyzáni se ani neukázali

Božena Kršáková
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo