Dyjákovičky
jihomoravská obec u rakouských hranic · Dyjákovičky, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Tři dny jsme v kopřivách čekali na bouřku

Dostupné v: English | Česky

Robert Ospald a Zdenek Pohl se během útěku do Rakouska dostali podél sloupů vysokého napětí až do blízkosti obce Dyjákovičky. „Tam bylo pole řepy a uprostřed něj obrovský sloup napětí, kde jsme se schovali. Asi nás viděli, protože jakmile jsme se schovali, ještě jsme se ani neuložili ke spánku a dvakrát přeletělo takový letadýlko.“ Muži zalehli do křoví a snažili se maskovat vším, co měli po ruce. "Měl jsem maskovací celtu, pod tu jsme se schovali. Bylo to tam hrozně zarostlý - kopřivy, šípky. Přečkali jsme a nevěděli, že je po nás vyhlášený pátrání. To pak odvolali, když nic nenašli. Na hranici byl, samozřejmě, o to tvrdší zátah." Z tohoto úkrytu se pak muži přesunuli ještě o něco dál, ke sloupu, který byl asi sto metrů od železné opony. "A těch sedmdesát metrů od hranic, tam jsme zůstali a trčeli jsme tam tři dny, dokud nepřišla bouřka. Protože bez bouřky by to bylo naprosto nemožné. Tam byli psi, vše bylo absolutně hlídaný."

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Robert Ospald

Robert Ospald

Robert Ospald se narodil 2. července 1951 v Libině, jeho otec byl sudetský Němec, matka Češka. Ve třech letech byl Ospald předán do péče náhradním rodičům, v šesti letech se vrátil k matce, která jej poté vychovávala sama. Po základní škole chodil krátce na učiliště, poté odtamtud odešel, odcizil úspory svému dědečkovi a posléze byl za tuto krádež odsouzen. Ve věznici pro mladistvé v Bratislavě strávil devět měsíců, propuštěn byl předčasně díky amnestii. Později byl ve vězení ještě dvakrát – vždy za drobné krádeže. V roce 1985 podnikl první pokus opustit komunistické Československo, přes maďarské hranice se mu to nepodařilo. Následovalo několik pokusů o útěk přes dráty vysokého napětí, 19. července 1986 přišel pokus poslední a úspěšný. Se Zdeňkem Pohlem tehdy překročil hranici do Rakouska. Dnes žije ve Vídni a píše svou druhou knihu o útěku.

Dyjákovičky

Dostupné v: English | Česky

Starobylá obec v okrese Znojmo ležela přímo za železnou oponou, část obyvatel jezdila obdělávat pole, která se nacházela až za ostnatými dráty. V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která provádí návštěvníka historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Minimuzeum vybudovali nadšenci pro vojenskou historii z Brna sdružení v Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo