Sudice
Sudice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

První osvobozeni

Dostupné v: English | Česky

Když bylo Erichu Plachtzikovi čtrnáct let, zažil v březnu 1945 frontové boje u obce Sudice, které se nakonec staly první osvobozenou obcí v Čechách a na Moravě. Fronta stála poblíž obce několik dní a Sudice byly těžce bombardovány. „Ve středu večer střílelo dělostřelectvo. Jenomže ty náboje nepadly na cestu nebo na náměstí, ale spadly na louku. Všichni místní už balili a tu noc odjeli. Už to měli připravený. Sedláci s koňma. My jsme taky odjeli do Kobeřic k prarodičům. Ve čtvrtek odpoledne bombardovaly letadla. Sypaly fosfor a všechno chytlo. Všechno bylo vyorané. Hlavně vrchní cesta. Spodek obce byl dobrý. V noci pak přišli Rusi, ale to už tu nikdo nebyl. Babička zůstala ve sklepě ještě s třema babkama. Jak padaly bomby, tak to prý bylo hrozné. Házelo to s nima nahoru a dolů. Přežily to. Jak přišli Rusi, civilní obyvatelstvo muselo pryč, aby měli čistý území. Ty tři babky zas musely do Ratiboře. Až ta fronta šla dál, mohly se vrátit,“ vzpomíná Erich Plachtzik, který se v době příchodu sovětských vojáků do Sudic spolu s rodiči a bratrem ukrýval u známých ve čtyřicet kilometrů vzdálených Nových Lublicích.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Erich Plachtzik

Erich Plachtzik

Erich Plachtzik se narodil v roce 1930 v Sudicích (německy Zauditz) na Hlučínsku. Jeho otec byl Němec a matka patřila k minoritě Moravců. Erich Plachtzik prožil celý život v Sudicích a zažil tam období první republiky, kdy jejich dům sloužil jako celní stanice na hranici s Německem, ale také druhou světovou válku, kdy Sudice patřily pod nacistické Německo. V březnu 1945 se Sudice staly první osvobozenou obcí v Čechách a na Moravě, a to se již rodina ukrývala v Nových Lublicích na Opavsku. V roce 1946 nebyli jako jediní statkáři v obci zařazeni do odsunu Němců. Plachtzikovi měli velké hospodářství a při kolektivizaci venkova několik let bojovali proti vstupu do JZD. Nakonec podlehli perzekuci a útlaku a jako poslední v Sudicích v roce 1958 do družstva vstoupili. Erich Plachtzik pak do JZD Sudice nastoupil jako zaměstnanec. Následně pracoval v ústředním kontrolním zkušebním ústavu v Opavě a pak až do penze v sádrovcovém dole v Kobeřicích. V roce 1967 se oženil s Němkou Doroteou Borsutzkou, která se narodila ve Vratislavi (tehdy Breslau) a Hlučínsko se jí stalo útočištěm při útěku rodiny před frontou v roce 1945. Dnes spolu manželé stále bydlí v Sudicích.

Sudice

Dostupné v: English | Česky

První písemná zmínka o obci Sudice (německy Zauditz) je z roku 1327. Od roku 1742 patřila obec Prusku. V roce 1920 byla připojena k Československu. Po mnichovské dohodě se společně s celým Hlučínskem stala součástí nacistického Německa. Místní muži museli za války povinně narukovat do wehrmachtu. Dne 15. dubna 1945 překročili poblíž Sudic vojáci 38. sovětské armády naše hranice. Bylo to první místo v Čechách a na Moravě, kam vstoupila osvobozující vojska. Po osvobození se obec stala opět součástí Československa. Na rozdíl od obcí na Hlučínsku, kde se většina obyvatel nazývala Moravci a v kraji se mluvilo tzv. moravštinou, obyvatelé Sudic a blízké Třebomi mezi sebou většinou mluvili německy a hlásili se k německé národnosti. Obci se tak nevyhnul odsun Němců a v roce 1946 bylo do některé z okupačních zón Německa odsunuto 229 osob.

Sudice

Na tomto místě

První osvobozeni

První osvobozeni

Erich Plachtzik
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo