Dermáň
Derman' Druha, Rovenská oblast, Ukrajina, 35751
  • Příběh
  • Místo

Setkání s banderovci

Dostupné v: English | Česky

Po obsazení Ukrajiny Rudou armádou v roce 1944 byli místní obyvatelé často proti své vůli nuceni vstoupit do sovětské armády. Aby unikla této povinnosti, schovávala se volyňská Češka Olga Lugertová u své tety v Dermáni. Olga vzpomíná, jak se se svou sestřenicí šly jednou projít okolo Dermáně: „Procházka se nám moc nevyplatila, protože jsme hned za Dermání narazily na banderovce na koních, tak jsme raději rychle utíkaly domů.“ Teta Olgy byla ale s banderovci zadobře a občas jim uvařila, takže se jich nebála a vzala Olgu na návštěvu přímo do jejich úkrytu. „Měli na Uršovce za Dermání zbudovaný zákop a pustili nás i dovnitř, do jejich bunkru. Tam měli všechno možný, od zbraní přes spoustu jídla a mnoho dalších věcí, které si nakradli. Báli jsme se jich, ale věřila jsem, že když s námi jde teta, nic se nám nestane.“ Banderovci jim skutečně neublížili, ale Olga Lugertová nakonec neunikla sovětským vojákům a v červenci roku 1944 byla odvedena k jednotkám Rudé armády do nedalekého Rovna.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Organizace ukrajinských nacionalistů

Organizace ukrajinských nacionalistů

Nacionalistické politické hnutí s názvem Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) vzniklo ve 20. letech 20. století. Hlásalo ideu samostatné Ukrajiny, nezávislé na Polsku a SSSR. Jednotky OUN využily oslabení Rudé armády po přepadení Sovětského svazu nacistickým Německem v červnu 1941 a po ozbrojeném střetu obsadily Lvov a vyhlásily samostatnou Ukrajinu. V rámci této změny však došlo k masakru, při kterém bylo zavražděno přes osm tisíc místních obyvatel – Rusů, Poláků, Židů a ukrajinských komunistů včetně žen a dětí. Násilí se nevyhnulo ani volyňským Čechům, kteří byli na Ukrajině jednou z národnostních menšin. V reakci na vyhlášení ukrajinské samostatnosti dal Adolf Hitler zastřelit několik členů ukrajinské vlády a zbývající členové (vč. Stepana Bandery – velitele radikální frakce OUN) byli internováni v koncentračním táboře Sachsenhausen. Vojenské uskupení OUN bylo rozpuštěno a někteří jeho členové se dokonce připojili k německé okupační moci a doufali, že Hitler Ukrajinu uzná jako suverénní stát. Po prohrané bitvě u Stalingradu dal Adolf Hitler souhlas s vytvořením jednotek Waffen-SS z ukrajinských dobrovolníků. V té době však již bylo představitelům OUN jasné, že Německo jim s vytvořením samostatného ukrajinského státu nepomůže, a tak se začali spoléhat sami na sebe. Na přelomu let 1942 a 1943 byly bývalé jednotky OUN reorganizovány na Ukrajinskou povstaleckou armádu (UPA), která působila především v oblastech Volyně a Haliče. V roce 1944 měla 35 tisíc členů. Po 2. světové válce působila UPA i nadále proti polské i sovětské moci a byla postupně likvidována Rudou armádou, milicí i jednotkami NKVD. V roce 1947 se některé jednotky pokusily probojovat přes území Československa do Rakouska a západního Německa. Při tomto zoufalém pokusu byly jednotky UPA v rámci akce Visla postupně zlikvidovány v jihovýchodní části Polska a na Slovensku československými ozbrojenými složkami. Předpokládá se, že poslední jednotky UPA na území SSSR byly rozvráceny až v roce 1956. Stepan Bandera byl 15. října 1959 zavražděn v Mnichově agentem KGB.

Dermáň

Dostupné v: English | Česky

Nedaleko obce Dermáň na Ukrajině, na kopci Uršovka, se během 2. světové války ukrývala skupina ozbrojených banderovců. Přesnou polohu místa bohužel nebylo možné určit, lokalizace je tedy pouze orientační.

Dermáň

Na tomto místě

Setkání s banderovci

Setkání s banderovci

Organizace ukrajinských …
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo