Pankrác
Remand prison · Soudní 988/1, 140 00 Prague-Prague 4, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Zejtra ti toho tvýho miláčka budeme věšet

Dostupné v: English | Česky

V roce 1948 byl snoubenec Evy Duškové, Miloslav Choc, odsouzen za údajnou vraždu majora StB Augustina Schramma. Tehdy šestnáctiletá Eva, která věděla o ukrytých letácích, a její matka Ludmila, která poskytla Chocovi přístřeší, byly následně souzeny spolu s dalšími lidmi v sérii procesů tzv. „chociády“. Naposledy viděla Eva svého milého noc před popravou ve vazební věznici na Pankráci. „Vedli mě do cely smrti, tam ležely dvě bedny jako rakve. Míla měl povolenou tříhodinovou návštěvu, ale za hodinu přišel rozkaz, aby mě odvedli. Ani nevím, jak jsem se dostala zpátky na celu. Víte, vidět zdravýho člověka, plnýho síly, který musí umřít, to je strašný.“ Choce popravili 19. února 1949. Eva byla odsouzena na pět a její matka na patnáct let.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Eva Dušková (rozená Vokálová)

Eva Dušková (rozená Vokálová)

Eva Dušková (rozená Vokálová) se narodila v roce 1931 v rodině stavitele Františka a Ludmily Vokálových v Praze. Její otec zemřel v roce 1943 na žloutenku. Rodina žila v jednom z vlastních nájemních domů na Ořechovce. Eva hrála na klavír a připravovala se na konzervatoř. Byla zatčena s celou rodinou 28. května 1948 z důvodu své známosti s Miloslavem Chocem a v prosinci 1948 odsouzena jako mladistvá na pět let za údajnou spoluúčast na spiknutí. Eva Dušková po propuštění pracovala jako šička ve fabrice Pragooděvu. Provdala se za Chocova přítele Karla Duška. V současnosti je Eva Dušková v důchodu a vypomáhá v Konfederaci politických vězňů. Její matka zemřela na fyzické i psychické následky dvanáctiletého žaláře krátce po propuštění v roce 1960.

Pankrác

Dostupné v: English | Česky

During the First Czechoslovak Republic they executed people here on the gallows. The number of the casualties cannot be even compared with the period of Nazi occupation. Between 1943 and 1945 they executed over a thousand of people, including women, by guillotine in the so-called “axe room.” After the war there were public executions of Nazi criminals and collaborators. The executions continued during the communist period and since 1954, Pankrác prison was the only place of executions in Czechoslovakia. The last death penalty was executed in February 1989. The total number of the executed was 1580.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo