Plzeň, Bory
věznice · Dobřanská 7-17, 301 00 Plzeň 3, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Bože, jestli opravdu jsi...

Dostupné v: English | Česky

Stanislav Lekavý byl ve svých osmnácti letech odsouzen komunistickým režimem k dvouletému trestu odnětí svobody. V roce 1949 byl poslán do korekce ve věznici v Plzni na Borech. Vzpomíná, že tam strávil tři týdny plné nesnesitelného bití, utrpení a strachu. „Za ten necelý měsíc jsem zešedivěl a také mně padaly vlasy. Od té doby mám takovou poruchu řeči. Tenkrát jsem měl tak velikou, že jsem si musel vzpomínat na každé slovo.“ Stanislav Lekavý byl po celou dobu připoután těsnými želízky, které mu způsobovaly na rukou krvavé rány. Z neléčených odřenin dostal otravu krve a trpěl hroznými bolestmi. Žádost o lékaře mu byla okamžitě zamítnuta. „Byl jsem blízko smrti, protože jsem neměl žádnou naději. Bez lékaře otrava krve a strašná bolest. Dokonce tak veliká, že člověk chvílemi zaomdlíval. Chvílemi mě nic nebolelo.“ Najednou si vzpomněl na silně věřící maminku. „Tak jsem jaksi v duši zavolal: ,Bože, jestli opravdu jsi… , tak mi zachraň život.' Potom jsem z nějakého pocitu zoufalství celou tu ránu vykousal, vyhryzal, vycucal a padl do bezvědomí. Ráno mě kopnutí bachaře vzbudilo a ruka už se polepšila. Přežil jsem to a říkám – druhé narození.“ Tato událost se stala pro Stanislava Lekavého zlomovým okamžikem života. Od té chvíle začal vážně přemýšlet o budoucím křesťanském životě.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Stanislav Lekavý

Stanislav Lekavý

Narodil se v roce 1930 v Josefově (okres Hodonín). V roce 1948 ukončil dvouletou obchodní školu v Hodoníně. Ještě před koncem studia donesl do třídy jeho spolužák letáky odsuzující nedemokratický převrat v únoru 1948. Za jejich přečtení byl Stanislav Lekavý 26. září 1948 zatčen a následně Krajským soudem v Uherském Hradišti odsouzen na dva roky. Vězněn byl v Brně na Cejlu, v Uherském Hradišti, v Plzni na Borech, v Dolním Jiřetíně a na Jáchymovsku. V korekci na Borech dostal otravu krve a málem přišel o život. Z vězení byl propuštěn 25. září 1950 a potom krátce pracoval v cihelně u Josefova. V listopadu 1950 byl povolán do PTP, kde si odsloužil tři roky. Po propuštění pracoval v Kyjově, kde navštěvoval večerní střední školu. Potom následovala přihláška na bohosloví do Litoměřic, tam však nebyl přijat. V roce 1959 byl opakovaně vydírán a nabádán ke spolupráci s StB, vždy odmítl. Aby unikl tomuto nátlaku, uzavřel sňatek a přestěhoval se do Ostravy. V roce 1968 začal dálkově studovat Teologickou fakultu UP v Olomouci. V době normalizace byla však fakulta zrušena, a tak ji dokončil tajně. V roce 1978 se dala manželka rozvést a Stanislav Lekavý toto období velmi těžce nesl. Nečekaný obrat přinesla nabídka tajného svěcení. Dne 20. července byl v Brně tajně vysvěcen na kněze biskupem Siardem Klementem. V době normalizace byl stále sledován Státní bezpečností. V roce 1990 podal k Církevnímu soudu žádost o prozkoumání vstupu do manželství. Po dlouhých osmi letech bylo manželství prohlášeno za nulitní a 25. září 1998 byl slavnostně vysvěcen na kněze. Následně byl určen jako duchovní správce poutního kostela Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor, kde působí dodnes.

Plzeň, Bory

Dostupné v: English | Česky

Věznice Bory se nalézá na jižním okraji města Plzeň, poblíž Litické přehrady. Komplex věznice Plzeň-Bory se skládá z ústřední budovy, z níž paprskovitě vybíhají jednotlivá křídla. Výsledný tvar stavby tvoří pravidelný osmihran. Věznice Bory byla v 50. letech 20. století proslulá jako jedna z nejkrutějších věznic s primitivními hygienickými a životními podmínkami. I na samotkách bylo běžně umístěno až pět vězňů. Byla zde uvězněna celá řada známých osobností, například armádní generál Heliodor Píka, který byl na Borech 21. června 1949 popraven. Proběhlo zde tzv. borské povstání, kterého se zúčastnil například bývalý člen Royal Air Force Josef Bryks, který tak ke svému desetiletému trestu z vykonstruovaného procesu z roku 1949 dostal navíc ještě dvacet let trestu za účast na povstání. Povstání bylo pravděpodobně uměle zinscenováno. V pozdějších letech zde byl vězněn například bývalý prezident České republiky Václav Havel. Věznice slouží svému účelu dodnes.

Plzeň, Bory

Na tomto místě

Bití bejčákem se nedá vydržet

Bití bejčákem se nedá vydržet

ThDr. Antonín Huvar
Bože, jestli opravdu jsi...

Bože, jestli opravdu jsi...

Stanislav Lekavý
Mohli si za to sami

Mohli si za to sami

Borské povstání
Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Zdeněk Štich
Spojky dokázaly procházet mřížemi

Spojky dokázaly procházet mřížemi

Ivan Binar
Vypadlo mi oko

Vypadlo mi oko

Leopold Färber
Vzpoura byla inscenovaná

Vzpoura byla inscenovaná

Milo Komínek
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo