Plzeň, Bory
věznice · Dobřanská 7-17, 301 00 Plzeň 3, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Dostupné v: English | Česky

Zdeněk Štich patřil ke skupině jedenácti politických vězňů, kteří se v noci ze dne 14. na 15. října 1951 pokusili o útěk z šachty 14 tábora XII nedaleko Horního Slavkova. Na své dopadení si však nepamatuje: tvrdými praktikami StB byl doslova umlčen. „Zřejmě se to přihodilo v Klatovech na výslechu na StB (aspoň podle vyprávění Karla Kukala, dalšího útěkáře). Odtud mne prý odvezli do nemocnice. Nevím přesně kam, ostatní o mně od té doby nevěděli. Prý jsem byl v Bohnicích na psychiatrii, to vykládal jeden mukl. Když jsem začal pohybovat končetinami, tak mne prý odvezli zpátky na Bory. Rodiče posílali dotazy na ministerstvo, že ode mne neměli dlouho žádnou zprávu, co prý se mnou je. Přišel jim pak dopis, že jsem vážně nemocen a ležím v nemocnici na Borech, nejsem ale schopen sám navázat písemný styk. Následně dostali povolení k návštěvě a mne na ni přinesli na nosítkách. Maminka říkala, že to byl pro ně hrozný šok. Nemluvil jsem, nepoznal je, vůbec jsem na nic nereagoval a ležel jsem s otevřenýma očima. Tak na mne koukali. Pak vězeňský dozor oznámil: ‚Konec návštěvy.‘ A museli zase odejít.“ Kromě pana Šticha a Karla Kukala byli ostatní členové skupiny zastřeleni nebo odsouzeni k trestu smrti.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Zdeněk Štich

Zdeněk Štich

Zdeněk Štich se narodil v roce 1928 v Ostravě v rodině obchodníka se dřevem. Po maturitě studoval na Vojenské letecké akademii v Hradci Králové, odkud byl v roce 1948 vyloučen. Chtěl poté studovat na Vysoké škole báňské, účastnil se výroby a distribuce protikomunistických letáků v Ostravě. V roce 1949 byl zatčen. Nepamatuje si na nic ze svého života před 14. říjnem 1951, dnem, kdy se spolu s dalšími deseti spoluvězni pokoušel utéct z jáchymovského tábora č. 12, šachty č. 14 v Horním Slavkově, kde si odpykával svůj desetiletý trest. Útěk se nezdařil, většina z útěkářů, kromě dvou, byla chycena nebo zastřelena bezprostředně po útěku. I ti zbývající dva byli časem dopadeni a později zastřeleni. Další dva byli odsouzeni k trestu smrti. Karel Kukal a Zdeněk Štich byli jediní, kteří přežili, vyvázli „jen“ se zvýšenými tresty odnětí svobody. Pro Zdeňka Šticha se stalo vyšetřování útěku osudným, byl pravděpodobně vyšetřovateli tak mlácen, že došlo k poškození nervové soustavy a Zdeněk Štich je od té doby stižen trvalou poruchou paměti. Podrobnosti jsou dosud zahaleny tajemstvím, nikdo nebyl v této souvislosti vyšetřován.

Plzeň, Bory

Dostupné v: English | Česky

Věznice Bory se nalézá na jižním okraji města Plzeň, poblíž Litické přehrady. Komplex věznice Plzeň-Bory se skládá z ústřední budovy, z níž paprskovitě vybíhají jednotlivá křídla. Výsledný tvar stavby tvoří pravidelný osmihran. Věznice Bory byla v 50. letech 20. století proslulá jako jedna z nejkrutějších věznic s primitivními hygienickými a životními podmínkami. I na samotkách bylo běžně umístěno až pět vězňů. Byla zde uvězněna celá řada známých osobností, například armádní generál Heliodor Píka, který byl na Borech 21. června 1949 popraven. Proběhlo zde tzv. borské povstání, kterého se zúčastnil například bývalý člen Royal Air Force Josef Bryks, který tak ke svému desetiletému trestu z vykonstruovaného procesu z roku 1949 dostal navíc ještě dvacet let trestu za účast na povstání. Povstání bylo pravděpodobně uměle zinscenováno. V pozdějších letech zde byl vězněn například bývalý prezident České republiky Václav Havel. Věznice slouží svému účelu dodnes.

Plzeň, Bory

Na tomto místě

Bití bejčákem se nedá vydržet

Bití bejčákem se nedá vydržet

ThDr. Antonín Huvar
Bože, jestli opravdu jsi...

Bože, jestli opravdu jsi...

Stanislav Lekavý
Mohli si za to sami

Mohli si za to sami

Borské povstání
Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Zdeněk Štich
Spojky dokázaly procházet mřížemi

Spojky dokázaly procházet mřížemi

Ivan Binar
Vypadlo mi oko

Vypadlo mi oko

Leopold Färber
Vzpoura byla inscenovaná

Vzpoura byla inscenovaná

Milo Komínek
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo