Český Malín, Volhynia
a village burned down by German soldiers · Malyn, Rivnens'ka oblast, Ukraine
  • Příběh
  • Místo

Zachránil se na lípě

Dostupné v: English | Česky

Paní Emílie Jarmarová, rodačka z Volyně, se za 2. světové války setkala se čtrnáctiletým chlapcem, který jako jeden z mála přežil vypálení Českého Malína. „On pořád plakal a ostatní z něj byli hotoví.“ Emílie se ho ujala a chlapec jí pak vyprávěl, čemu v Českém Malíně unikl. „Na dvoře měli velkou lípu, a když se blížily tanky, tak ho maminka poslala, ať se podívá, kam jedou. Najednou se otevřely vrata a tatínka mu hned mezi dveřmi zastřelili. Zastřelili i chlapcovu pětiletou sestřičku a všechny ženy z vesnice naháněli do jejich stodoly, polévali benzínem a zapalovali to. Doma měli babičku, která už nechodila, nemluvila, jen ležela, přinesli babičku ke stodole, polili ji benzínem a hodili ji tam taky.“ Chlapce na stromě si nikdo nevšiml.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Vypálení Českého Malína

Vypálení Českého Malína

Obec Český Malín, ležící na ukrajinské Volyni, založili roku 1871 čeští přistěhovalci z Rakovnicka, Lounska a Žatecka. Po Rižském míru, v roce 1921, se Malín stal součástí Polska a po vypuknutí německo-polské války došlo na základě tajného dodatku k paktu Molotov-Ribbentrop z 23. srpna 1939 k připojení Malína s celou Volyní k SSSR. Ráno 13. července 1943 obsadil německý vojenský oddíl Český a sousední Ukrajinský Malín. Většinu obyvatel pod záminkou kontroly dokladů vyhnali z domů a po skupinách upálili v kostele, škole a ve stodolách. Kdo se snažil utéct, byl zastřelen. Němci poté celou vesnici vyloupili a vypálili. V Českém Malíně násilně zemřelo 374 Čechů a 26 Poláků. Záminkou k vypálení bylo údajné napadení německé jednotky skupinou tzv. banderovců (ukrajinští nacionalisté).

Český Malín, Volhynia

Dostupné v: English | Česky

In the mid-19th century, a hectare of agricultural land in the territory of today's Ukraine cost less than a goat. The land was sold by the tsar, who wanted to attract foreign farmers to this abandoned region. On Easter 1870, approximately twenty families from Bohemia – specifically from the region of Lounsko, Žatecko and Rakovnicko – set out on a journey. They journeyed for about a month through the Carpathian Mountains to Rovno in Volhynia, where the local middlemen offered them for sale land belonging to a Polish landowner, Kazimir Slivinski, in Malín in the Ostroh district. The price that the Czech settlers paid was twenty rubles for one Morg (less than one hectare). Václav Cibulka from Pnětluky, Ferdinand Re from Domoušice, Jan Janďourek and other farmers started to toil the land and so Český Malín was born, a village with everything that goes with it – a school, shops, craftsmen or a fire-fighting corps. For over sixty years, the dwellers of Malín were building (and renewing) their farmsteads while they had – as we use to say today – good relationships with their Ukrainian and Polish neighbors. They survived the First World War, when they were exiled for several years from their village and the village itself nearly destroyed and they survived the misery of the Soviet and German occupation. Then came the morning of July 13, 1943. The farmers were just about to leave for work on their fields after two days of holidays, when a unit of soldiers in German uniforms marched into the village. Within a few hours, the troops burned, shot and beat to death over four hundred villagers, including women and children. As if by a miracle, a few people managed to escape and live to tell the story. They were the fortunate few who had left the village early on in the morning to do some shopping or those who managed to flee from the group created for the purpose of taking away the booty of the murderers. In 2006, the last nine witnesses of the Malín massacre – an enormous wartime mass-murder of Czechs – were alive. The pretext for this operation of the German military was an alleged assault of the Ukrainian nationalist militia on German troops.

Český Malín, Volhynia

Na tomto místě

Zachránil se na lípě

Zachránil se na lípě

Vypálení Českého Malína
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo