Smutné májové oslavy
Byl 1. Máj. Ulicemi Všerub projížděly alegorické vozy odvážející lidi do Kdyně k oslavám. Veliteli stanice SNB Stanislavu Liškovi, ale lehko nebylo. Ještě než přišel to ráno na stanici, dozvěděl se, že rodina odborového rady ministerstva vnitra Oldřicha Maláče, kterou v noci musel odvést na fingovanou hranici, chtěla utéci z falešné německé celnice. Čtyři mladí příslušníci finanční stráže jim ale ze samopalu začali střílet přímo před nohami.
„Na dvorku stanice vidím státi ‘sprosťáka’ [Amona Tomašoffa], držícího lahev koňaku, z poloviny již vypitou, a když mě uviděl, volal: ‘Ať žije 1. Máj’, přitiskl lahev k ústům, které si potřeboval vypláchnouti a zdlouha se napil,“ vypráví ve svých pamětech Stanislav Liška. „Nechoďte na stanici, Maláčovi jsou tam a my je za chvilku odvezeme do Prahy, povídá ‘námořník’. Ptám se ho, jak to dopadlo. Povídá – dobře, – ale ten chlap je mazaný, ale přece mluvil a bude ještě mluvit, se těšil již ‘opilec’. Kdy odjíždíte, ptám se ho. Povídá, že za chvilku neb to samé máme dnes v Karlových Varech, – vyprázdnil obsah lahve a mrštil jí o zeď stanice.."
Není dnes tajemstvím, že mezi nejbližší přátele a spolupracovníky jednoho z architektů akce Kámen Evžena Abrahamoviče patřili Emil Orovan a Amon Tomašoff. Pojily je osobní vztahy z dřívější doby. „Tito tři údajně tvořili skupinku, která se věnovala podle některých především vlastnímu obohacení, nevázaným zábavám a rozvíjení nekontrolovatelných zpravodajských aktivit vedoucích až k diskreditaci nepohodlných osob i z řad příslušníků MV [ministerstva vnitra],“ píše historik Prokop Tomek ve studii Amon Tomašoff – dobrodruh ve službách komunistů.
Měl zřejmě na mysli právě Oldřicha Maláče, který za 2. světové války působil v Anglii jako zpravodajský důstojník. Prošel speciálními zpravodajskými kursy v USA, v Anglii a v roce 1945 s ním bylo počítáno na obsazení vedoucích míst na ministerstvu vnitra.
Citace Stanislava Lišky pocházejí z knihy Václavy Jandečkové Kámen: Svědectví hlavního aktéra akce „Falešné hranice u Všerub na Domažlicku“, Nakladatelství Českého lesa. Domažlice 2013.
Hodnocení
Hodnotilo 0 lidí
Trasy
Komentáře
Žádné komentáře k příběhu.