Životem umučeného faráře Josefa Toufara
Ledeč nad Sázavou
sokolovna · Tyršovo nábř. 433, 584 01 Ledeč nad Sázavou, Česká republika
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Estébáci natáhli ke křížku šňůry

Dostupné v: English | Česky

Dne 16. března 1950. Budova kina tou dobou ještě v malém posázavském městě nestála a filmy se promítaly v sále místní, nikterak útulné sokolovny. Promítá se snímek Běda tomu, skrze něhož pohoršení přichází. V sále je hlava na hlavě, více než tři stovky lidí. Vždyť Číhošť je jen pár kilometrů od Ledče a faráře Toufara mnozí znali, alespoň od vidění. Film končí patetickým zvoláním: „Protože den ze dne se poctiví lidé víc a víc přesvědčují, kdo mluví pravdu a kdo lže. Naše je právo, naše je pravda! A proto vítězíme!“

Sedmadvacetiletý Zdeněk Vorlíček, majitel ledečské kartáčnické továrny, kterou mu komunisté před pár měsíci znárodnili, se v onom březnovém podvečeru roku 1950 zašel také podívat: „Byl to děsný zážitek. Když jsem pak vyšel ze sokolovny, přitočili se ke mně asi tři chlapíci a že prý jsou z Číhoště a jeden z nich se hlásil srdečněji, neboť pracoval jako švec u mého táty v továrně. A šeptali mi vzrušeně: ,Pane Vorlíček, samá lež, takhle to nebylo! Taková sprostota!‘ Estébáci natáhli šňůry ke křížku, což ve skutečnosti tam nebylo. Chtěli zprofanovat církev a věděli, že mají metody, po kterých každý podlehne. Jenomže Toufar byl poctivej, nedal se a stálo ho to život.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Zdeněk Vorlíček (1922–2013)

Zdeněk Vorlíček (1922–2013)

Rodák z Ledče nad Sázavou, maturoval na gymnáziu v Havlíčkově Brodě (1941), účastník květnového povstání v roce 1945 na Vysočině, majitel ledečské továrny na výrobu kartáčů, v roce 1948 znárodněné. Později pracoval u podniku Lesy. Jeho manželkou byla Dagmar Fišerová, sestřenice spisovatele Jaroslava Foglara, který do Ledče pravidelně zajížděl za příbuznými od 20. let. Po roce 1990 byl Z. Vorlíčkovi majetek vrácen, patřil k zakládajícím členům místní organizace ODS.

Ledeč nad Sázavou

Dostupné v: English | Česky

Sokolovna v Ledči nad Sázavou byla postavena v roce 1928 za přispění krajanů žijících v USA. Od samého počátku zde fungoval také biograf. V roce 1934 se poprvé promítal zvukový film. Kino v sokolovně existovalo i v roce 1950, když se tu 16. března pouštěl komunistický propagandistický film Běda tomu, skrze něhož pohoršení přichází (režisér P. Freiman, scénář J. Kliment), který byl natočen krátce po smrti Josefa Toufara ve spolupráci Zpravodajského filmu se Státní bezpečností. Snímek je ukázkou praktik komunistického režimu, v tomto případě s cílem diskreditovat katolickou církev, kněze Toufara a zastrašit věřící. Distribuoval se v březnu 1950 v rekordním počtu 375 kopií a promítal se ve většině kin v republice. Nebyl ničím jiným než záměrnou lží a dehonestací.

Ledeč nad Sázavou

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo