Plzeň, Bory
prison · Dobřanská 7-17, 301 00 Plzeň 3, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Vypadlo mi oko

Dostupné v: English | Česky

Skaut Leopold Färber, přezdívaný Hurvínek, se po únoru 1948 zapojil do různých aktivit, které podkopávaly autoritu komunistického režimu. V květnu 1950 byl zatčen a následně eskortován do plzeňské věznice. „Když na Bory člověk přišel, tak se musel vysvléct úplně donaha. My jsme se svlékali na jedné straně, na druhé ležely hromádky trestanecké. Krátké kalhoty, druzí měli dlouhé, kabáty... Vedle mě stál můj komplic Josef Marek a řekl mi: ‚To jsme přišli do pěkné prdele, co?!‘ Netušili jsme, že nás pozoruje bachař. Pak nás odvedli do cel, na samotky. Už to začalo. Přišel bachař, postavil se a povídá: ‚Tak co, byl jste tady už bit?‘ Já říkám: ‚Ne, za co?‘ A on jen tak mlác mlác, mlác, bil mě.“ Druhý den měl tento pověstný sadista, strážmistr Václav Brabec, opět službu. Znovu se Leopolda Färbera zeptal: „‚Byl jste tady už bit?‘ – ‚No, včera, od vás!‘ – ‚Cóóžé?!‘ Ztřískal mě. Za nějaký čas měl zase službu, přišel do cely, ale to už jsem raději mlčel. On mě zase mlátil, ale zavadil o mé skleněné oko, které mi vypadlo a kutálelo se po cele.“ Skleněnou náhražku dostal Leopold Färber poté, co o své vlastní oko přišel nešťastnou náhodou. „Pro strážmistra Brabce to byl šok.“ Podíval se na mě konsternovaně, vycouval z cely a už se mě nikdy nedotkl.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Leopold Färber

Leopold Färber

Leopold Färber se narodil 31. října 1928 ve Staré Haliči na Slovensku, vyrůstal v Boskovicích. Jeho otec byl Žid, matka věřící katolička. Smíšené manželství je za války uchránilo před deportací do vyhlazovacího tábora. Jako kluk dělal Leopold, přezdívaný Hurvínek, spojku - přenášel zprávy mezi protinacistickými odbojovými skupinami. Po roce 1948 se rozhodl v odboji pokračovat. S bratry Josefem a Františkem Markovými založili skupinu, která chtěla mj. poškodit tajně získanými výbušninami policejní školu. Výbušniny však nešťastnou náhodou explodovaly a Leopold přišel o oko. Státní bezpečnost ho zatkla spolu s Josefem Markem v květnu 1950 poté, co děti z jeho skautského oddílu rozhazovaly po kraji letáky s nápisem „Smrt komunismu!“. Hurvínek děti nevědomky inspiroval, když vzpomínal, jak za války ilegálně vytiskli letáky „Smrt fašismu!“. Kvůli naivní iniciativě dětí z Leopoldova oddílu byl zatčen i další skaut, Josef Marek. Leopold Färber u soudu dostal šestnáct let vězení, odseděl si osm. Dlouhá léta pak pracoval u staveb silnic, nakonec mu bylo povoleno aranžovat výkladní skříně.

Plzeň, Bory

Dostupné v: English | Česky

The Bory prison is located on the southern outskirts of the city of Pilsen, near the Litice dam. The prison complex in Plzeň-Bory consists of a central building with radially protruding single wings. The resulting shape of the building is that of a regular octagon. In the 1950s, the Bory prison was renowned as one of the harshest prisons with primitive sanitation and living conditions. Up to five prisoners would be routinely placed in solitary confinement. A number of outstanding personalities were imprisoned here, such as Army General Heliodor Píka, who was executed in Bory on June 21, 1949. The so-called "Bory uprising", in which the former member of the Royal Air Force Josef Bryks participated, took place here. The participation in the uprising added an extra 20 years to his 10 years term that he had gotten in a trumped-up process in 1949. The rebellion was probably artificially staged. In later years, former Czech President Václav Havel was imprisoned here. The prison serves its purpose until today.

Plzeň, Bory

Na tomto místě

Bití bejčákem se nedá vydržet

Bití bejčákem se nedá vydržet

ThDr. Antonín Huvar
Bože, jestli opravdu jsi...

Bože, jestli opravdu jsi...

Stanislav Lekavý
Mohli si za to sami

Mohli si za to sami

Borské povstání
Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Zdeněk Štich
Spojky dokázaly procházet mřížemi

Spojky dokázaly procházet mřížemi

Ivan Binar
Vypadlo mi oko

Vypadlo mi oko

Leopold Färber
Vzpoura byla inscenovaná

Vzpoura byla inscenovaná

Milo Komínek
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo