Plzeň, Bory
věznice · Dobřanská 7-17, 301 00 Plzeň 3, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Vzpoura byla inscenovaná

Dostupné v: English | Česky

Milo Komínek byl odsouzen za protikomunistickou odbojovou činnost a 11. října jej převezli do plzeňské věznice na Bory. „Byl to hrozný pohled - chlapi zakovaní v řetězech… Zlodějíčků na Borech moc nebylo, hlavně političtí vězni. Měl jsem štěstí, že jsem byl přidělený na společnou celu, kde byli generál Pešek, generál Nosál, arciděkan z Domažlic. Mnozí vězni byli vojáci, kteří učili parašutisty v zahraničí.“ Na Borech se ukázalo, že inscenovány komunisty nebyly jen soudní procesy, ale i vězeňská povstání. K jednomu takovému došlo v roce 1950 právě v plzeňském kriminále. „Nebyla to žádná vzpoura, všechno bylo inscenované. Při této takzvané vzpouře popravili majora Černého, plzeňského poslance Broje a pak ještě Petelíka, jednoho z místních bachařů. Cílem bylo tyto lidi odrovnat. Potřebovali je odrovnat, protože šlo o chytré lidi.“ Strážný Petelík byl popraven na výstrahu kolegům, občas totiž vězňům donášel cigarety a choval se k nim lidštěji.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Milo Komínek

Milo Komínek

Miloslav „Milo“ Komínek se narodil 20. června 1926 ve Frýdku-Místku. Vyučil se strojním zámečníkem a promítačem filmů. V době nacistické okupace se zapojil do podzemní činnosti, pomáhal hlavně s výrobou výbušnin. Po válce se začal politicky angažovat v Československé straně lidové. Po válce také absolvoval výcvik letce a parašutisty a stal se leteckým akrobatem. V letech 1945–1948 reprezentoval Československo na řadě leteckých dnů po celém světě. V březnu 1948 se pokusil odejít za hranice, ale byl chycen a krátce vězněn. Po propuštění v létě 1948 se stal členem odbojové skupiny Portáš-Jánošík, která operovala v Moravskoslezských Beskydech. Skupina byla brzy prozrazena, její členové byli zatčeni a odsouzeni k vysokým trestům. Milo Komínek a jeho pět kamarádů byli dohromady odsouzeni k 53 letům odnětí svobody... Pan Komínek byl vězněn na Borech, na Jáchymovsku, v Leopoldově a ve Valdicích. Propuštěn byl v roce 1965. V roce 1968 emigroval přes Rakousko a Švýcarsko do Kanady. V Torontu vydával noviny, časopisy a knihy. V této činnosti pokračoval i po návratu do vlasti. Miloslav „Milo“ Komínek zemřel dne 25. května 2010 ve věku nedožitých čtyřiaosmdesáti let.

Plzeň, Bory

Dostupné v: English | Česky

Věznice Bory se nalézá na jižním okraji města Plzeň, poblíž Litické přehrady. Komplex věznice Plzeň-Bory se skládá z ústřední budovy, z níž paprskovitě vybíhají jednotlivá křídla. Výsledný tvar stavby tvoří pravidelný osmihran. Věznice Bory byla v 50. letech 20. století proslulá jako jedna z nejkrutějších věznic s primitivními hygienickými a životními podmínkami. I na samotkách bylo běžně umístěno až pět vězňů. Byla zde uvězněna celá řada známých osobností, například armádní generál Heliodor Píka, který byl na Borech 21. června 1949 popraven. Proběhlo zde tzv. borské povstání, kterého se zúčastnil například bývalý člen Royal Air Force Josef Bryks, který tak ke svému desetiletému trestu z vykonstruovaného procesu z roku 1949 dostal navíc ještě dvacet let trestu za účast na povstání. Povstání bylo pravděpodobně uměle zinscenováno. V pozdějších letech zde byl vězněn například bývalý prezident České republiky Václav Havel. Věznice slouží svému účelu dodnes.

Plzeň, Bory

Na tomto místě

Bití bejčákem se nedá vydržet

Bití bejčákem se nedá vydržet

ThDr. Antonín Huvar
Bože, jestli opravdu jsi...

Bože, jestli opravdu jsi...

Stanislav Lekavý
Mohli si za to sami

Mohli si za to sami

Borské povstání
Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Zdeněk Štich
Spojky dokázaly procházet mřížemi

Spojky dokázaly procházet mřížemi

Ivan Binar
Vypadlo mi oko

Vypadlo mi oko

Leopold Färber
Vzpoura byla inscenovaná

Vzpoura byla inscenovaná

Milo Komínek
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo