Plzeň, Bory
věznice · Dobřanská 7-17, 301 00 Plzeň 3, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Spojky dokázaly procházet mřížemi

Dostupné v: English | Česky

V roce 1972 nastoupil Ivan Binar k výkonu trestu do věznice na Borech. Byl odsouzen za některé své umělecké aktivity, které podle soudu ohrožovaly socialistické zřízení. Političtí vězni, k nimž patřil i Binar, byli na Borech umísťováni na cely s běžnými kriminálními trestanci. Šlo o to, zabránit politickým ve vzájemném kontaktu. V té době si tu ale odpykával trest i Petr Uhl, reformní aktivista z roku 1968. Uhl se snažil systematicky tuto izolaci narušovat. „Když byla neděle, měli jsme volný pohyb po celé budově,“ vzpomíná Ivan Binar. „A nějaký hoch, který měl taky paragraf politický podle hlavy I. proti republice, mě k Petrovi zavedl.“ A tak se seznámili. Petr Uhl byl podle Binara velmi dobrý organizátor, a protože zde byl vězněn už tři roky, stačil vybudovat mezi politickými vězni kontaktní síť. Jaký byl její smysl? „Ne že bychom chtěli vyhodit věznici do vzduchu šumákovým granátem, ale abychom o sobě prostě věděli,“ říká Ivan Binar. „Ten kriminál je velký, má osm budov a Petrovy spojky jako by dokázaly procházet těmi mřížemi.“ Ivan Binar se díky jeho síti seznámil mj. s představitelem obrodného procesu generálem Prchlíkem. S divadelním kolegou Schiffauerem dokázal ve vězení napsat nový muzikál Vrať nám, ptáku, hastrmana.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Ivan Binar

Ivan Binar

Ivan Binar se narodil 25. 6. 1942 v Boskovicích, ale vyrůstal v Opavě. Od studií na pedagogickém institutu byl aktivní v ostravském divadle Pod okapem, po škole se živil jako učitel a v roce 1968 se stal také redaktorem časopisu Tramp. S přáteli z rozpadlého divadla Pod okapem založili divadlo Waterloo a zde uváděná hra Syn pluku se stala důvodem pamětníkova zatčení a odsouzení na 12 měsíců. Po propuštění z vězení se živil dělnickými profesemi. Publikoval v samizdatové edici Petlice. Po podpisu Charty 77 s rodinou emigroval. V Rakousku zpočátku pracoval jako restaurátor porcelánu, později navázal spolupráci s Rádiem Svobodná Evropa. V letech 1980–1983 se živil také jako tlumočník v uprchlickém táboře Traiskirchen. Pro Svobodnou Evropu připravoval monitoring tisku, později se stal redaktorem pořadu Hlasy a ohlasy. V roce 1994 se přesunul do Prahy, kde pokračoval v českém vysílání RSE až do jeho zrušení v roce 2002. V listopadu 2002 byl zvolen předsedou Obce spisovatelů. Účastní se veřejného života a píše knihy.

Plzeň, Bory

Dostupné v: English | Česky

Věznice Bory se nalézá na jižním okraji města Plzeň, poblíž Litické přehrady. Komplex věznice Plzeň-Bory se skládá z ústřední budovy, z níž paprskovitě vybíhají jednotlivá křídla. Výsledný tvar stavby tvoří pravidelný osmihran. Věznice Bory byla v 50. letech 20. století proslulá jako jedna z nejkrutějších věznic s primitivními hygienickými a životními podmínkami. I na samotkách bylo běžně umístěno až pět vězňů. Byla zde uvězněna celá řada známých osobností, například armádní generál Heliodor Píka, který byl na Borech 21. června 1949 popraven. Proběhlo zde tzv. borské povstání, kterého se zúčastnil například bývalý člen Royal Air Force Josef Bryks, který tak ke svému desetiletému trestu z vykonstruovaného procesu z roku 1949 dostal navíc ještě dvacet let trestu za účast na povstání. Povstání bylo pravděpodobně uměle zinscenováno. V pozdějších letech zde byl vězněn například bývalý prezident České republiky Václav Havel. Věznice slouží svému účelu dodnes.

Plzeň, Bory

Na tomto místě

Bití bejčákem se nedá vydržet

Bití bejčákem se nedá vydržet

ThDr. Antonín Huvar
Bože, jestli opravdu jsi...

Bože, jestli opravdu jsi...

Stanislav Lekavý
Mohli si za to sami

Mohli si za to sami

Borské povstání
Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Po zmlácení jsem na nic nereagoval

Zdeněk Štich
Spojky dokázaly procházet mřížemi

Spojky dokázaly procházet mřížemi

Ivan Binar
Vypadlo mi oko

Vypadlo mi oko

Leopold Färber
Vzpoura byla inscenovaná

Vzpoura byla inscenovaná

Milo Komínek
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo