Jáchymov, Eduard mine
a mine at Nikolaj Camp · Nové Město 51, 363 01 Jáchymov, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Oni to tady takhle zmrší!

Dostupné v: English | Česky

Po odsouzení za zločin velezrady a vyzvědačství na dvacet let byl František Zahrádka v listopadu roku 1951 při váze čtyřicet pět kilogramů uznán schopným práce v uranových dolech a přesunut z věznice na Borech do jáchymovského tábora Nikolaj. Pracoval jako pomocník lamače na šachtě Eduard. „Tam byl důlním pan Kosař a velmi brzo jsme se domluvili, on totiž pocházel ze Zlivy a já jsem byl Budějičák.“ Kosař byl komunista, ale hnusil se mu způsob zacházení s politickými vězni ze strany bachařů. „Když viděl, jak přivedli na šachtu adventisty nebo jehovisty, kteří odmítali pracovat v sobotu nebo vůbec, jak je postavili do drátů a oni tam stáli v mrazech tři dny, než popadali, tak Kosař, starej komunista z první republiky, říkal: ,Kdyby můj kluk řekl, že bude komunista, tak ho zabiju. Takové jsme přinášeli oběti a oni to tady takhle zmrší!‘“ Pro Zahrádku Kosař zařídil a propašoval na šachtu balíček z domova. V červnu 1952 byl František Zahrádka individuálně přesunut na tábor Vykmanov II a v tom okamžiku měl před sebou ještě více než deset let kriminálu.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

František Zahrádka

František Zahrádka

František Zahrádka se narodil 30. října 1930 v Děčíně. Jeho otec byl bývalým legionářem z italské fronty. V roce 1938 byla rodina v důsledku podpisu tzv. mnichovské dohody vyhnána z Meziměstí u Broumova a rozpadla se. František žil nějaký čas u cizí rodiny v železničním vagonu. Opět společně začali Zahrádkovi žít v Českých Budějovicích v roce 1942. Po válce se stal František Zahrádka členem 10. skautského oddílu v Českých Budějovicích a v roce 1948 se zapojil do protikomunistické činnosti (tisk a kolportování letáků). V roce 1949 převedl během čtyř cest přes hranice přibližně jedenáct osob. Dne 3. září 1949 byl zatčen příslušníky Obranného zpravodajství. V prosinci roku 1949 byl odsouzen na 20 let těžkého žaláře za velezradu a vyzvědačství. Prošel celkem jedenácti věznicemi a tábory. Během výkonu trestu byl často kázeňsky trestán. Navázal četná přátelství s mnoha významnými osobnostmi (např.: gen. Sedláček, gen. Paleček). František Zahrádka byl propuštěn 3. září 1962 a po poté pokračoval v práci v uranových dolech v Příbrami. V roce 1966 se oženil s Marií Voldřichovou a žili spolu 33 let až do její smrti, děti neměli. V roce 1968 založil spolu s Františkem Harlasem v Příbrami pobočku sdružení K 231. V roce 1990 spoluzakládal pobočku Konfederace politických vězňů v Příbrami. Podílel se na vybudování Muzea 3. odboje v Příbrami a Památníku obětem komunismu Vojna u Příbrami. Jeho láskou se stal jachting, běh na lyžích a putování po Šumavě. Prezident Františku Zahrádkovi udělil Řád T. G. Masaryka. „Dospěl jsem k přesvědčení, že odporovat zlu, pokud se cítíme být chlapy, musíme vždycky. Že někdy se to zdá, že to nikdy nebude vyhraný? No nemusí být.“

Jáchymov, Eduard mine

Dostupné v: English | Česky

The inmates walked the distance from the Nikolaj camp to the Eduard mine, which was less than a mile, tied to each other with a rope (this was called the "Jáchymov bus"). Then they descended a set of stairs into the mine. The engine room and the headframe were located right underneath the staircase. The waste rock wasn't brought to the surface in carts anymore, but via skip mining. The workday was divided into three shifts, the morning shift being the longest and lasting from six in the morning to two o'clock. Today we can see here the two support blocks of steel-reinforced concrete, which propped up the headframe against the pull ropes, or the place where the offices and the infirmary used to be.

Jáchymov, Eduard mine

Na tomto místě

They Mess It Up Like This

They Mess It Up Like This

František Zahrádka
Útěk Zdeňka Otruby

Útěk Zdeňka Otruby

Jiří Málek
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo