Praha - Libeň, Curve in Libeň
V Holešovičkách 43, 182 00 Prague 8, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Atentát na Heydricha

Dostupné v: English | Česky

Je pět minut po půl jedenácté dopoledne 27. května 1942. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich sedí na předním sedadle otevřeného mercedesu a jede do úřadu. Vůz řídí jeho vycvičený osobní strážce Johannes Klein. V ohybu silnice čekají na chodníku parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Na křižovatce je v té chvíli zmatek, kabriolet s Heydrichem kličkuje mezi třemi tramvajemi. Když auto zleva objíždí jednu z nich, na okamžik zmizí vojákům z očí. Náhle se objeví u Gabčíka, který je od Heydricha v tu chvíli vzdálen pouhých asi 120 centimetrů. Proto možná nestíhá vystřelit ze samopalu, nebo – jak se domnívají se někteří odborníci – zbraň technicky selhala.

Klein křičí: „Pozor, atentátníci!" Heydrich rozkazuje: „Zastav! Okamžitě zastav!" Kubiš vrhá granát. Ozve se mohutná detonace. Výbuch demoluje stěnu vozu, trhá pneumatiku zadního kola a vyvrací dveře. Vysypou se skleněná okna projíždějící tramvaje, někteří pasažéři jsou lehce zraněni. Gabčík prchá vzhůru do kopce, Heydrich na něho dvakrát vystřelí, poté ho pronásleduje Klein. Gabčík ho zneškodní dvěma výstřely do nohy a ztratí se. Kubiš prchá přes ulici ke kolu, někteří pasažéři tramvaje ho chtějí zadržet. "Uhni, dědku, nebo tě střelím!" zařval prý na přítomného policistu a vypálil varovný výstřel. I jemu se podaří uprchnout.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

co následovalo po atentátu

co následovalo po atentátu

Šéfem vyšetřovací komise je jmenován kriminální komisař Heinz Pannwitz. K dispozici má sto dvacet specialistů z celého Protektorátu i z Říše. Asi dvě stě příslušníků gestapa a zpravodajské služby SD, tisíce vojáků Waffen-SS, wehrmachtu a německých i českých policejních složek v rojnicích pročesávají lesy i chatové kolonie. V pěti tisících měst a obcí prohledávají byt po bytu, od sklepa až na půdu. Marně.

Protektorátní rozhlas mezitím vysílá výhrůžky: Kdo pomáhá atentátníkům nebo něco ví a neoznámí to, bude zastřelen s celou svou rodinou. Přichází jen 309 udání. Žádné nikam nevede. Nezabírá ani nabídka vysoké finanční odměny. Němci vypalují obec Lidice. Pak volí ještě jinou metodu. Pověřují ministra propagandy Emanuela Moravce, aby vyhlásil amnestii pro všechny, kdo se na atentátu podíleli nebo o něm něco ví, když se přihlásí ve lhůtě od 12. do 18. června. Na policii přichází dva tisíce udání. Hitler po atentátu na Heydricha běsní, nic podobného se ještě nestalo. Touží po pomstě. Nejdřív chce pro výstrahu popravit každého desátého Čecha. Tento slovanský národ má být definitivně vyhuben, poněmčen a vystěhován. Po atentátu nacisté mučí stovky odbojářů v Petschkově paláci, kromě Lidic vyhlazují i Ležáky, provádějí nekonečné popravy v Kobyliské střelnici. V říjnu 1942 pak umírá 264 odbojářů a jejich příbuzných v koncentračním táboře Mauthausen. Uvězněno, popraveno nebo deportováno do koncentračních táborů je skoro 15 tisíc lidí.

Praha - Libeň, Curve in Libeň

Dostupné v: English | Česky

On May 27, 1942 the Reich protector-in-charge Reinhard Heydrich went through this place. He was heading to his office in the Prague Castle. Punctually at 10.35 two Czechoslovak parachutes from England attacked him. They wounded him mortally, but managed to escape from this place.

Praha - Libeň, Curve in Libeň

Na tomto místě

Atentát na Heydricha

Atentát na Heydricha

co následovalo po atentátu
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo