Brno, věznice KV StB
Příční 200/31, 602 00 Brno-Brno-střed, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Soudili náš postoj, nikoli činnost

Dostupné v: English | Česky

Zdeněk Křivka byl za své protikomunistické odbojové aktivity zatčen v srpnu 1949 a převezen na služebnu StB do Brna. „Převedli mě na Příční ulici. Přivítání bylo takové, že když mě estébák strčil do dveří, první, co vyšetřovatel udělal, že zamknul. Pak jsem si všiml, že na stole už leží složka ,Zdeněk Křivka‘. Aniž se mě na cokoli zeptal, začal mě mlátit pěstí. Pak mi poručil, abych si klekl na židli tak, že mi nohy dozadu trčely otvorem. Musel jsem natáhnout ruce a na ně mi dal tužku. Zkuste si, jak dlouho trvá, než ruce člověku umdlí a tužka sklouzne. Vždycky, když mi spadla, dostal jsem facku jak barák, až jsem se svalil i s židlí na zem. To se ale ještě všecko dá přežít.“ Sepisování protokolu trvalo týden, výslechy dalších sedm měsíců. Pak byl Křivka převezen do soudní vazby ve Znojmě. Teprve potom následoval soud. „Soudili náš postoj, nikoliv činnost,“ říká dnes.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Zdeněk Křivka

Zdeněk Křivka

Zdeněk Křivka se narodil v roce 1927 ve Spišské Nové Vsi českým rodičům. Po vyhlášení samostatnosti Slovenska v roce 1939 rodina odešla do Brna. Během druhé světové války byl Křivka nasazen v protektorátu. Po únorovém převratu roku 1948 se zapojil do protikomunistické odbojové skupiny, kterou vedl jeho strýc Petr Křivka. Skupinu však prozradil nasazený agent a v srpnu 1949 byla rozprášena. Po téměř ročním vyšetřování byl Zdeněk Křivka odsouzen na 18 let. Postupně prošel sedmi pracovními lágry na Jáchymovsku, včetně jednoho z nejhorších – Barbory. Vězněn byl též v Leopoldově. Propuštění na amnestii se dočkal v táboře Rovnost 10. května 1960. Na svobodě se Křivka živil osm let jako čerpač vody, poté pracoval jako skladník u železnice.

Brno, věznice KV StB

Dostupné v: English | Česky

Od roku 1948 do dubna 1951 v budově sídlilo krajské velitelství StB. Od roku 1948 se v ní nacházela také věznice StB, která měla kapacitu devětadvacet vězňů na pětadvacet cel. V listopadu 1952 byla zrušena a do června 1954 nahrazena vyšetřovací vazbou. Cely byly ve sklepních místnostech a během existence věznice jimi prošly desítky politických vězňů. Dnes se v budově nachází policejní oddělení služby pro zbraně a policejní materiál. Na památku je na budově umístěna deska s nápisem: Politickým vězňům v letech 1948–1989.

Brno, věznice KV StB

Na tomto místě

Měli svoje metody

Měli svoje metody

Bohumil Robeš
Po kolena ve sračkách

Po kolena ve sračkách

Rudolf Mrázek
Soudili náš postoj, nikoli činnost

Soudili náš postoj, nikoli činnost

Zdeněk Křivka
Věděli, jak člověka zlomit

Věděli, jak člověka zlomit

Jaroslav Řihák
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo