Petschek Palace
Headquarters of Gestapo · Politických vězňů 20, 110 00 Prague 1, Czech Republic
  • Story
  • Place

Osudné gestapácké razítko

Available in: English | Česky

Pavel Macháček skončil v "Pečkárně" kvůli svému židovskému spolužákovi Jiřímu Synkovi, kterého za války ukrýval. Gestapo si pro Pavla Macháčka přišlo poté, co Synek neuváženě ukradl policejní razítko. Následovaly výslechy v Petschkově paláci a ve věznici na Karlově náměstí. „Musel jsem si lehnout na stolek, esesák měl hůl asi metr dlouhou a tou jsem začal dostávat výprask. Nejdřív přes kalhoty, pak na holou. Napočítal jsem sto šedesát devět ran, pak už jsem nepočítal, musel jsem se soustředit na to, abych nekřičel. Pak mě odvedli do sousední místnosti, kde byla koupelna. Tam byl ještě jeden urostlej chlápek, ten si vlezl do vany a měl v ruce lano na palec tlustý, takovou smyčku. Ten druhý vyměnil hůl za býkovec.“ Přiznání, kdo razítko ukradl, z Pavla Macháčka nevymlátili.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Pavel Macháček

Pavel Macháček

Narodil se v roce 1921 v Praze, zemřel roku 2008. Za války ukrýval Jiřího Synka, známého pod básnickým pseudonymem František Listopad. Když si jednou Macháček potřeboval dojít na policii pro razítko do dokladů a nemohl se uvolnit ze zaměstnání, Synek se nabídl, že za něj věc vyřídí. Na místě pak dostal velice nešťastný nápad – během chvilky, kdy zůstal v místnosti sám, ukradl razítko, prý pro odboj, a utekl. Gestapo si pro Pavla Macháčka přišlo ještě týž den. Prošel Malou pevností Terezín a Flossenbürgem, přežil i pochod smrti. Po válce vstoupil do KSČ a do armády, v roce 1970 byl vyhozen pro „politickou nespolehlivost“. Krátce pracoval jako skladník, poté jako bezpečnostní a požární technik u Poštovní novinové služby.

Petschek Palace

Available in: English | Česky

The Petschek Palace is originally a bank house of a Czech-German Jewish man of finance Julius Petschek which was built in 1920. Before the war, the family sold their properties and left the country. After the occupation of Czechoslovakia in 1939, the Nazi secret state police Gestapo took over the building and all the terror against the Czechs was run from there. Thousands of Czech patriots were questioned and tortured there. In the room called “biograph” they had to wait still up for their turn. Most of them did not survive brutal interrogations. When Reinhard Heydrich became a Reichsprotector, the Nazi created a martial court there and started to send people to the concentration camps and for executions. At the end of the war, the Petschek Palace was a fort of the Nazis, but the building was under a big pressure of the rebels and the Nazis surrendered before the Red Army came.

Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password