Kleine Festung Theresienstadt
Gefängnis · Kleine Festung Theresienstadt 304, 411 55 Terezín, Tschechische Republik
  • Geschichte
  • Ort

Po jeho ráně musel vězeň padnout

Erreichbar in: English | Česky | Deutsch

František Wretzl byl v Malé pevnosti Terezín vězněn od konce srpna do konce září 1944. V té době tam působil obávaný sadistický dozorce Rojko, původem Rakušan, který byl neustále na mol opilý. „Jednou večer jsme špatně zatemnili okno, úzkou škvírkou prosvítalo světlo a to upoutalo Rojkovu pozornost,“ vzpomínal po letech František Wretzl. „Rozrazil dveře a strašně zařval. Nastal všeobecný zmatek a na všechny padl strach. Kápo zavelel k nástupu, přepočítával vězně, podal hlášení a Rojko ho seřval – počet nesouhlasil. Kápo počítal znovu, zapomněl totiž na nemocné, kteří zůstali ležet na palandě. Jenže to opět nesouhlasilo a Rojko mu vrazil pořádnou facku. Kápovi odletěly brýle a skácel se na zem.“ Potom Rojko vyhnal vězně ven, svítil na ně reflektorem a nutil je dělat dřepy. Podle pamětníka to při vší hrůze byla komická scéna: „Někdo byl v trenýrkách, s košilí nebo bez, jiní byli jen v různě dlouhých košilích a bez spodního prádla, takže spodní část těla nebyla krytá. Kdybychom se všichni neklepali strachy, asi bych se rozesmál. Nikdo z nás nevěděl, jak dlouho to bude trvat a jak to skončí. A skutečně trvalo hodně dlouho, než to Rojka přestalo bavit. Druhý den jsem se kápa ptal, jak to, že po té ráně upadl, protože zas až tak velká nebyla, a on mě poučil o Rojkově psychice. Dozorce si totiž zakládal na tom, že po jeho ráně vězeň vždy padne. Kdyby nepadl, mohlo to kápa stát život."

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Strecken

Diese Geschichte ist in keiner Strecke.

Kommentare

Keine Kommentare.

František Wretzl

František Wretzl

František Wretzl, skautskou přezdívkou Baron, se narodil v roce 1919. Ve 30. letech vstoupil do katolického skautského sboru Legio Angelica Patera Metoda Klementa. Na podzim 1938 v Praze aktivně pomáhal českým uprchlíkům ze Sudet. Za války se zapojil do odboje v rámci Revolučních oddílů Junáka, za což byl zatčen gestapem a měsíc vyšetřován. Od srpna 1944 do dubna 1945 vězněn v Terezíně, posléze ve Flossenbürgu a Lengenfeldu. Absolvoval pochod smrti, zúčastnil se Pražského povstání. V současnosti je členem čestného Svojsíkova oddílu.

Kleine Festung Theresienstadt

Erreichbar in: English | Česky | Deutsch

Die Kleine Festung Theresienstadt ist ein wichtiger Teil der Stadt Theresienstadt am rechten Ufer der Eger. Die ursprünglich für militärische Zwecke erbaute Festung entstand zusammen mit der gesamten Stadt im späten 18. Jahrhundert am rechten Ufer der Alten Eger. Schon seit dem 19. Jahrhundert diente sie als Gefängnis. Während des Ersten Weltkrieges wurde hier der Serbische Nationalist Gavrilo Princip inhaftiert, der am 28. Juni 1914 in Sarajevo den Erzherzog Franz Ferdinand und seine Frau Sophie Chotek ermordet hatte. Princip starb unter entsetzlichen Bedingungen an Tuberkulose nach vier Jahren Gefängnis in Theresienstadt. Während des Zweiten Weltkrieges war in Theresienstadt das Gefängnis der Prager Gestapo untergebracht. Aufgrund der miserablen hygienischen Bedingungen unter den Gefangenen brach hier in diesem Zeitraum eine Fleckfieberepidemie aus. In den Jahren 1945-1948 diente die Kleine Festung als Internierungslager für deutsche Kriegsgefangene und auch für Zivilisten deutscher Nationalität, die auf der Grundlage der Beneš-Dekrete nach dem Krieg aus der Tschechoslowakei nach Deutschland verbannt werden sollten. Heute befindet sich hier die Gedenkstätte Theresienstadt und vor dem westlichen Haupttor der Kleinen Festung ist der Theresienstadt Nationalfriedhof zu finden.

Kleine Festung Theresienstadt

Auf diesem Ort

Die erste Erfahrung

Die erste Erfahrung

Karel Veselý
Ein Lied rettete ihm das Leben

Ein Lied rettete ihm das Leben

Pavel Macháček
Eine problematische Befreiung Theresienstadts

Eine problematische Befreiung Theresienstadts

Taťána Bubníková, geb. Kal…
Er brach einen Besenstiel an seinem Kopf

Er brach einen Besenstiel an seinem Kopf

Pavel Macháček
Bitte geben Sie Ihre E-Mail und Kennwort an.
Kennwort vergessen
Kennwort ändern