Prague, National Avenue
Národní 118/16, 110 00 Prague-Prague 1, Czech Republic
  • Story
  • Place

Euforie? Ne, trauma

Available in: English | Česky

Možná tu fotografii z Národní třídy ze 17. listopadu roku 1989 znáte – neprostupná hradba policejních těžkooděnců a pár metrů před nimi dav demonstrantů. Mezi oběma tábory na zemi sedí dívka v modré péřové bundě. Tou dívkou byla tehdy šestnáctiletá gymnazistka Magdaléna Vovsová, dnes Rajčanová. „Říkala jsem si, jak se bránit?,“ vzpomíná s odstupem, „tak jsem zůstala na zemi v domnění, že se mnou nepohnou. Jenže když před sebou vidíš ty boty a štíty, to s tebou pohne docela snadno...“ Stovky demonstrantů, kteří neměli šanci Národní třídu opustit, se ocitly v neprodyšné pasti. Magdalénu nakonec její kamarád vytáhl za ruku zpět do davu, nemilosrdně stlačovaného z obou stran policejními kordony. „Rozhodně to byl víc traumatický než euforický zážitek. Najednou lidi začali panikařit, tlak okolo strašně narůstal.“ Jediným možným únikem se stalo podloubí poblíž Mikulandské ulice, kde se činily nechvalně proslulé červené barety. „Člověk se tam musel protlačit nebo se nechat odnést davem. Mě tam teda víc táhnul onen kamarád, provedl mě uličkou ven a dokázal, že do mě nakonec ani nikdo nepraštil. Akorát jemu vykloubili ruku, ve které držel vlajku.“ Magdaléna měla nakonec štěstí. Z podloubí, v němž dnes najdeme pomník připomínající zásah na Národní v roce 1989, vyvázla bez zranění.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Comments

No comments yet.

Magdaléna Rajčanová, roz. Vovsová

Magdaléna Rajčanová, roz. Vovsová

Narodila se roku 1973 v Praze. Coby šestnáctiletá studentka Gymnázia Nad Alejí se 17. listopadu roku 1989 zúčastnila studentské demonstrace, která byla brutálně potlačena komunistickými policejními složkami. Magdaléna je zachycena na několika fotografiích z okamžiků těsně před samotným zásahem, ze kterého naštěstí vyvázla bez zranění. Po sametové revoluci vystudovala sociologii a věnovala se a nadále věnuje mnoha kulturním a společenským aktivitám.

Prague, National Avenue

Available in: English | Česky

One of the main streets of central Prague dividing the Old and New Town, it has always been an important place for Prague society. It wrote itself into our modern history on 17 November 1989, when it was witness to the brutal repression of a peaceful student demonstration by the communist police force. Official and independent organisations had called for a manifestation on 17 November to honour International Students’ Day. After completing the approved section of the procession from Albertov to Vyšehrad, the majority of the thousands-strong crowd wanted to head to St Wenceslas Square. Because the other routes were blocked by security forces, the crowd headed along the Vltava river bank, past the National Theatre and on to National Avenue. The demonstrators were stopped before the crossroads with Spálená Street by a cordon of policemen; another line of policeman in riot gear was advancing from the National Theatre. Some of the demonstrators managed to slip out by the side streets, but in the end the crowd was completely surrounded and brutally thrashed by the riot police. This resulted in dozens of light and heavy injuries. The following day a rumour spread that the extraordinarily brutal police intervention had caused the death of one student, Martin Šmíd – this led to nation-wide protests which ended in the collapse of the communist regime in Czechoslovakia.

Prague, National Avenue

On this place

Euphoria? No, trauma

Euphoria? No, trauma

Magdaléna Rajčanová, née Vo…
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password