Prague, Vinohradská Street, Czech broadcast
main building of the Czech broadcast · Vinohradská 1409/12, 120 00 Prague-Prague 2, Czech Republic
  • Story
  • Place

Vlajka od krve

Available in: English | Česky

Dne 21. srpna 1968 se skaut Petr „Kim“ Maišaidr vydal s připnutou skautskou lilií a trikolórou na klopě a s československou státní vlajkou omotanou pod košilí kolem pasu k budově Československého rozhlasu na pražských Vinohradech, aby se připojil k občanům protestujícím proti okupaci Československa vojsky států Varšavské smlouvy. „Vlajku jsem ztratil při stavbě barikády, ani jsem si toho nevšiml, ale později jsem si v agitačním středisku v Balbínově ulici vzal novou.“ Během střetu okupačních vojáků s občany u rozhlasu bylo zastřeleno několik osob. „Já jsem tu československou státní vlajku namočil do krve čtyř lidí, kteří u rozhlasu padli a leželi v průjezdu domu v Balbínově ulici a od té doby všichni skauti z našeho oddílu na tuto vlajku skládali svůj skautský slib.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

21.8.1968 - Invaze vojsk Varšavské smlouvy

21.8.1968 - Invaze vojsk Varšavské smlouvy

V noci z 20. na 21. srpna překročila hranici Československa vojska pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Polsko, Bulharsko, Maďarsko a NDR). Propagandou nazývaná „bratrská pomoc“ byla reakcí na pokusy o reformu socialismu, tzv. pražského jara. Jako první byla obsazena letiště. V ulicích se během invaze objevilo přes šest tisíc tanků. Občané Československa vyjádřili k okupaci silný odpor. Ve Vinohradské ulici v Praze došlo k bojům o rozhlas, stejně jako v roce 1945. V roce 1968 byl však boj předem ztracený, proti ozbrojené armádě stáli občané vyzbrojeni pouze kameny. Na mnoha místech se lidé snažili s leckdy nechápajícími okupanty diskutovat. Na následky střelných zranění nebo dopravních nehod zemřelo po celé republice přes sto Čechoslováků. Představitelé státu Alexander Dubček, Josef Smrkovský, Zdeněk Kriegel a Josef Špaček byli zatčeni a převezeni z budovy ÚV KSČ na neznámé místo. Přes veškerý (i zahraniční) odpor setrvala okupační vojska na území Československa až do roku 1991.

Prague, Vinohradská Street, Czech broadcast

Available in: English | Česky

The building of the Czech, (formerly Czechoslovak), broadcast on Vinohradská Street became the focus of heavy fighting at the end WWII, during the Prague Uprising. On May 5, 1945, the broadcast began playing Czech music and even its editors started speaking Czech again. The Germans tried to stop the broadcasting, but the editors managed to air a call for help of the Czechoslovak broadcast. A similar situation occurred again in August 1968, when the Soviet occupying forces tried to silence the Czechoslovak broadcast. A shooting again took place in front of the building of the broadcast.

Prague, Vinohradská Street, Czech broadcast

On this place

A blood-stained flag

A blood-stained flag

August 21, 1968 – the i…
A Shrapnel is Not a Souvenir

A Shrapnel is Not a Souvenir

Stanislav Hnělička
The Only Victim I Saw Inside

The Only Victim I Saw Inside

Fight for the Radio, 1945
They Did Not Acknowledge They Have a Vermin There

They Did Not Acknowledge They Have a Vermin There

Semafor Theatre
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password