Sedlčany
a town partially displaced during WW2 · Jateční 234, 264 01 Sedlčany, Czech Republic
  • Story
  • Place

Vystěhování Sedlčan

Available in: English | Česky

„Když jsme začali letošní rok, nikdo ze Sedlčanských jistě netušil, jaký osud je letos postihne. (…) Že by mohlo být v tak krátké době vyvlastněno až 60 tisíc ha půdy a obyvatelstvo bez velkého hluku vystěhováno, aniž by o tom v ostatních částech Čech lidé věděli, je skoro neuvěřitelné.“ Takto kronikář Jan Pavelka v roce 1943 zaznamenal překvapení obyvatel tehdejšího okresního města, když se z vyhlášek postupně dozvídali, že jim jejich domovy budou sebrány, přiděleny do užívání německým vojákům a jejich rodinám a oni sami se budou muset buď vystěhovat do vyhrazené části města, nebo odejít mimo zabrané území. Od srpna 1943 se totiž Sedlčany nacházely na území zabraném pro cvičení vojsk SS (Waffen SS) a ve městě byli ubytováni vojáci. Ze svého domu byla do civilní části vystěhována i rodina Vlasty Moravcové, která po absolvování základní školy v roce 1944 musela místo nástupu do učení obsluhovat v jídelně německé vojáky. Lidé, kteří pracovali ve službách, a mohli být tudíž vojsku užiteční, směli na zabraném území zůstat. Pohyb obyvatel po městě a mezi okolními vesnicemi však byl pochopitelně omezen: „Když se jede na Příbram, tak tam byly kruhové šraňky a u nich stál německý voják. A kdo neměl Ausweis, tak sem prostě nesměl,“ vzpomíná Vlasta Moravcová. Soužití s německými vojáky však popisuje jako bezproblémové: „Chovali se slušně, my si jich nevšímali a oni nás také ne.“ Klidný byl také odchod vojáků v květnu 1945. Zatímco na jiných místech republiky provázely konec války násilí a msta, odchod vojáků SS ze Sedlčan byl rychlý a nekonfliktní.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

vojenská cvičiště v Protektorátu Čechy a Morava

vojenská cvičiště v Protektorátu Čechy a Morava

Rozsáhlá vysídlovací akce, která se týkala také Sedlčanska, byla součástí realizace nacistického plánu na germanizaci českého prostoru. Vysídlování mělo být zahájeno nejprve vytvořením tzv. německého zemského mostu mezi Litoměřicemi a Prahou. Dále se počítalo s německými ostrovy kolem Brna, Olomouce a Jihlavy. Český národ tak měl být postupně rozdělen do malých celků a v budoucnu asimilován německým živlem. Tyto germanizační plány byly uvedeny do praxe nejprve rozšířením stávajících vojenských cvičišť v oblasti Milovic a Brd, načež se v roce 1942 rozběhla vysídlovací akce nebývalých rozměrů – v několika etapách bylo vysídleno 65 obcí na Benešovsku, Neveklovsku a Sedlčansku, aby na získaném území byla vytvořena cvičiště vojsk SS. V letech 1941–1945 byla stejná akce provedena i na Moravě, kde na Vyškovsku, Boskovicku a Prostějovsku vystěhovali 33 obcí. Na uskutečňování plánů se podílely jednotky SS, osidlovací úřad, Německá osidlovací společnost a Pozemkový úřad pro Čechy a Moravu, zřízený v dubnu 1942. Potřebná půda byla získána na základě platného československého zákona č. 63 z roku 1935 o vyvlastnění půdy k účelům obrany státu. Ve skutečnosti bylo budování vojenských cvičišť jen záminkou k získání české půdy, k ovládnutí zemědělské výroby a v zemědělství činného obyvatelstva, a tím i k úspěšnému dokončení germanizace. Vojenské cvičiště na pravém břehu Vltavy mělo být propojeno s oblastí Příbramska a Dobříšska. Vývoj válečné situace však nacistům nedovolil uskutečnit jejich plány v plném rozsahu.

Sedlčany

Available in: English | Česky

The former political district of Sedlčany was an area which contained a Nazi military training camp (SS-Truppenübungsplatz Böhmen) and where part of the inhabitants were deported. This was also the case of Neveklov District, Benešov District and the area around Milovice. In 1943–5, the inhabitants of 21 villages were displaced in the Sedlčany District, as well as of the district town itself. Sedlčany was the most damaged by the deportation, as on 1 August 1943 over 2’000 inhabitants were forced to leave and their lands and houses were confiscated by the decree of the Protectorate Land Office. The district council were moved to the unoccupied towns of Votice and Sedlec. Sedlčany was divided into a civilian and a military part, the civilian one was only for those who were working for the German soldiers, mostly bricklayers and craftsmen with their families. The office of the former district council was occupied by a branch HQ of the SS Training Ground Benešov. The citizens of Sedlčany had to carry ID cards, without which it was not possible to leave the enclosure. Military training grounds were constructed in the surrounding area, and large farms were transformed into so-called SS-Hofen, where many of the remaining inhabitants had to work. Trenches, training drills, and the rebuilding of houses into accommodation facilities or ammunition dumps during the two years spoiled the farmland and ruined the look of the villages.

Sedlčany

On this place

The Displacement of Sedlčany Town

The Displacement of Sedlčany Town

Military Combat Exercise…
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password