Stržení Masaryka
Poslední dějství plzeňských událostí z 1. června 1953 se událo na náměstí T. G. Masaryka, kde byla demonstrativně stržena socha zakladatele republiky. Jelikož byl režim značně otřesen událostmi, které se v Plzni v tomto dni staly, nechal zorganizovat představení, ve kterém hlavní roli hráli divadelní herci. Herci z plzeňského divadla se oblékli do montérek a uskutečnili pochod k pomníku Masaryka, v rámci kterého měli demonstrovat, že dělníci Plzně stojí za KSČ.
Události, které následovaly, popisuje Eva Hauerová, která viděla, jak plzeňští herci v montérkách, v jejichž čele šel známý herec Josef Větrovec, prošli po Klatovské a s transparenty provolávali hesla na podporu KSČ a měnové reformy. Zmíněný herec pak u pomníku Tomáše G. Masaryka hodil kolem krku sochy oprátku a společně pak herci sousoší strhli. Socha byla posléze odvezena do Škodových závodů a její další osudy jsou nejasné.
V následujících dnech probíhalo zatýkání, vyhazování z práce a nucené stěhování do jiných částí republiky. Přesto však tato první významná vzpoura v Československu proti komunistickému vedení stála na počátku reformních snah strany, které smutně vyvrcholily v roce 1968.
Hodnocení
Hodnotilo 1 lidí
Routes
Comments
No comments yet.