Plzeň, Bory
prison · Dobřanská 7-17, 301 00 Plzeň 3, Czech Republic
  • Story
  • Place

Vzpoura byla inscenovaná

Available in: English | Česky

Milo Komínek byl odsouzen za protikomunistickou odbojovou činnost a 11. října jej převezli do plzeňské věznice na Bory. „Byl to hrozný pohled - chlapi zakovaní v řetězech… Zlodějíčků na Borech moc nebylo, hlavně političtí vězni. Měl jsem štěstí, že jsem byl přidělený na společnou celu, kde byli generál Pešek, generál Nosál, arciděkan z Domažlic. Mnozí vězni byli vojáci, kteří učili parašutisty v zahraničí.“ Na Borech se ukázalo, že inscenovány komunisty nebyly jen soudní procesy, ale i vězeňská povstání. K jednomu takovému došlo v roce 1950 právě v plzeňském kriminále. „Nebyla to žádná vzpoura, všechno bylo inscenované. Při této takzvané vzpouře popravili majora Černého, plzeňského poslance Broje a pak ještě Petelíka, jednoho z místních bachařů. Cílem bylo tyto lidi odrovnat. Potřebovali je odrovnat, protože šlo o chytré lidi.“ Strážný Petelík byl popraven na výstrahu kolegům, občas totiž vězňům donášel cigarety a choval se k nim lidštěji.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Milo Komínek

Milo Komínek

Miloslav „Milo“ Komínek se narodil 20. června 1926 ve Frýdku-Místku. Vyučil se strojním zámečníkem a promítačem filmů. V době nacistické okupace se zapojil do podzemní činnosti, pomáhal hlavně s výrobou výbušnin. Po válce se začal politicky angažovat v Československé straně lidové. Po válce také absolvoval výcvik letce a parašutisty a stal se leteckým akrobatem. V letech 1945–1948 reprezentoval Československo na řadě leteckých dnů po celém světě. V březnu 1948 se pokusil odejít za hranice, ale byl chycen a krátce vězněn. Po propuštění v létě 1948 se stal členem odbojové skupiny Portáš-Jánošík, která operovala v Moravskoslezských Beskydech. Skupina byla brzy prozrazena, její členové byli zatčeni a odsouzeni k vysokým trestům. Milo Komínek a jeho pět kamarádů byli dohromady odsouzeni k 53 letům odnětí svobody... Pan Komínek byl vězněn na Borech, na Jáchymovsku, v Leopoldově a ve Valdicích. Propuštěn byl v roce 1965. V roce 1968 emigroval přes Rakousko a Švýcarsko do Kanady. V Torontu vydával noviny, časopisy a knihy. V této činnosti pokračoval i po návratu do vlasti. Miloslav „Milo“ Komínek zemřel dne 25. května 2010 ve věku nedožitých čtyřiaosmdesáti let.

Plzeň, Bory

Available in: English | Česky

The Bory prison is located on the southern outskirts of the city of Pilsen, near the Litice dam. The prison complex in Plzeň-Bory consists of a central building with radially protruding single wings. The resulting shape of the building is that of a regular octagon. In the 1950s, the Bory prison was renowned as one of the harshest prisons with primitive sanitation and living conditions. Up to five prisoners would be routinely placed in solitary confinement. A number of outstanding personalities were imprisoned here, such as Army General Heliodor Píka, who was executed in Bory on June 21, 1949. The so-called "Bory uprising", in which the former member of the Royal Air Force Josef Bryks participated, took place here. The participation in the uprising added an extra 20 years to his 10 years term that he had gotten in a trumped-up process in 1949. The rebellion was probably artificially staged. In later years, former Czech President Václav Havel was imprisoned here. The prison serves its purpose until today.

Plzeň, Bory

On this place

Zdeněk Štich
Being Beaten with a Bullwhip Cannot Be Stand

Being Beaten with a Bullwhip Cannot Be Stand

Antonín Huvar
Contact men could go through the bars

Contact men could go through the bars

Ivan Binar
God, if you do exist...

God, if you do exist...

Stanislav Lekavý
It was their own fault

It was their own fault

The Bory uprising
My eye fell out of my socket

My eye fell out of my socket

Leopold Färber
Stage-managed Revolt

Stage-managed Revolt

Milo Komínek
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password