Prague, Vinohradská Street, Czech broadcast
main building of the Czech broadcast · Vinohradská 1409/12, 120 00 Prague-Prague 2, Czech Republic
  • Story
  • Place

Jediná oběť, kterou jsem uvnitř viděl

Available in: English | Česky

Do sídla Československého rozhlasu se Otovi Rambouskovi během Pražského povstání podařilo dostat z Balbínovy ulice. Ve zmatku revolučních dní sehnal dva kufry granátů, které mu víceméně ochotně spolu s dalšími zbraněmi vydali příslušníci wehrmachtu na nedalekém Karlově náměstí. Přímo u rozhlasu, kde byly přestřelky nejdivočejší, si někteří vlastenci své nadšení rozmysleli, a tak se pamětníkovi povedlo získat i pušku. Spolu s ostatními povstalci vnikli do budovy a dostali se na střechu, odkud pak sestupovali v doprovodu českého policisty. „Procházeli jsme patro po patru, ale Němci už mezitím odvezli své raněné a mrtvé. Když jsme se před pátou hodinou odpoledne dostali do přízemí, v celém rozhlase jsme našli jediného mrtvého, a to byl náš státní policista. To byla uvnitř budovy jediná oběť, kterou jsem viděl.“ V následujících dnech se Němci pokusili ještě několikrát vysílání umlčet. Boj o rozhlas tak trval celkem čtyři dny.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

boj o rozhlas v květnu 1945

boj o rozhlas v květnu 1945

Přes veškeré nebezpečí začalo povstání v Československém rozhlase spontánně a – jak je u nás zvykem – s vtipem. Hlasatel Zdeněk Mančal ráno uvítal posluchače slovy: „Je právě sechs hodin.“ A pak už on i jeho kolegové Kozák a Malík vysílali jen česká hlášení a hudbu, která vzedmula záplavu telefonických gratulací. Nacistický intendant rozhlasu Thürmer protestoval, a když nepochodil ani u českého inspektora vysílání Kukrála, požádal o vojenskou posilu. Před hlavním vchodem na Schwerinově (dnešní Vinohradské) třídě Němci zesílili zátarasy z ostnatého drátu a pytlů s pískem. V 11:45 přijela na kolech posila 65 vojáků SS, kteří do rozhlasu pronikli vchodem z Balbínovy ulice. Esesáci hledali vysílací studio, ale čeští zaměstnanci předtím odstranili německé nápisy a orientační tabulky, takže chodby a schodiště se pro Němce staly velkým bludištěm. (Zdroj: www.rozhlas.cz)

Prague, Vinohradská Street, Czech broadcast

Available in: English | Česky

The building of the Czech, (formerly Czechoslovak), broadcast on Vinohradská Street became the focus of heavy fighting at the end WWII, during the Prague Uprising. On May 5, 1945, the broadcast began playing Czech music and even its editors started speaking Czech again. The Germans tried to stop the broadcasting, but the editors managed to air a call for help of the Czechoslovak broadcast. A similar situation occurred again in August 1968, when the Soviet occupying forces tried to silence the Czechoslovak broadcast. A shooting again took place in front of the building of the broadcast.

Prague, Vinohradská Street, Czech broadcast

On this place

A blood-stained flag

A blood-stained flag

August 21, 1968 – the i…
A Shrapnel is Not a Souvenir

A Shrapnel is Not a Souvenir

Stanislav Hnělička
The Only Victim I Saw Inside

The Only Victim I Saw Inside

Fight for the Radio, 1945
They Did Not Acknowledge They Have a Vermin There

They Did Not Acknowledge They Have a Vermin There

Semafor Theatre
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password