Plzeň, Karlov
former city quarter · Karlov, 318 00 Plzeň-Plzeň 3, Czech Republic
  • Story
  • Place

Dobrovolníkem ve sběrném táboře

Available in: English | Česky

Po osvobození Plzně se Oldřich Babka s několika přáteli staral o udržování pořádku ve sběrném táboře pro Němce, který zřídili vojáci americké armády na Karlově. V oploceném areálu s dřevěnými domy po dělnících shromažďovali američtí vojáci odzbrojené německé vojáky a také mnoho německých civilistů. Němci zde byli registrováni a přidělováni do dalších transportů. Zvláště v prvních dnech panoval v táboře chaos. Oldřich a jeho kamarádi si rozepsali služby a ve dne v noci se snažili udržet pořádek a chránit ženy. „Bohužel tam docházelo k pokusům o znásilnění a bylo těžké to uhlídat. Nikdy ale nedošlo ke střílení Němců kvůli odplatě,“ popisuje Oldřich Babka jeden z důvodů činnosti stráže v táboře, kterou vykonávali dobrovolně a zdarma po několik dní.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Oldřich Babka

Oldřich Babka

Narodil se 31. května 1925 v Plzni do rodiny železničáře. Navštěvoval reálné gymnázium na Mikulášském náměstí a v roce 1943 byl s několika spolužáky nuceně nasazen k Technische Nothilfe v Plzni. V té době udržoval kontakt s odbojovou skupinou Karla Šindlera Kolo na Střele. Na konci války se Oldřich Babka podílel na ochraně vysílačky ve Štruncových sadech, ze které Šindler poprvé vysílal „Svobodná Plzeň hovoří!“, a jako dobrovolník pomáhal udržovat pořádek ve sběrném táboře Němců na Karlově. V září 1945 začal na vysoké škole v Praze studovat lesnictví. V roce 1948 se zúčastnil studentského průvodu na Pražský hrad, který rozehnala policie a Lidové milice. Oldřich Babka byl zatčen a týden držen ve Štefánikových kasárnách. Studium pak dokončil až při zaměstnání.

Plzeň, Karlov

Available in: English | Česky

Karlov, a quarter of Plzeň that no longer exists, was built by Škoda management for the company’s employees between 1910 and 1913. Built by Müller & Kapsa, a well-known construction firm in Plzeň, the quarter initially consisted of 217 houses with 3,400 people. The workers’ colony had its own school, two pubs, shops, a community centre with a cinema, a gym and even a bath. The quarter was heavily damaged during the Allies’ last air raid at the end of World War II. A labour and correction camp for women aged 15 to 55 who fled from forced deployment was set up in Karlov near the gym in November 1943. The camp was closed after an air raid in April 1945. After the liberation, the US military administration used it as a repatriation centre. In addition to a women’s camp, a men’s camp was also set up in Karlov southwards across Borská Street, and convicts from the closed camp in Mirošov were relocated there in March 1945. After the liberation, it was used as a detention camp and then as a camp for prisoners of war on deployment for forced labour.

Plzeň, Karlov

On this place

Volunteering in a detention camp

Volunteering in a detention camp

Oldřich Babka
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password