Před půlnocí 21. prosince 1944 seskočili z letadla nad územím protektorátu dva muži - velitel kapitán Rudolf Pernický a rotmistr Leopold Musil jako obsluha radiomajáku Eureka. Jejich úkolem bylo zajišťovat příjem dalších výsadků a materiálu na území protektorátu, dopravit náhradní krystaly pro radiostanici paraskupiny Calcium a připravit odlet představitelů domácího odboje do Velké Británie. Jejich operce měla krycí název Tungsten. Výsadek organizoval zpravodajský odbor exilového Ministerstva národní obrany a patřil do třetí vlny výsadků.
Vinou chyby navigátora byli ale Pernický s Musilem vysazeni u Libenic nedaleko Kutné Hory namísto u Vortové u Hlinska. Po náročném více než stokilometrovém pochodu dorazili do místa určení nad ránem 29. prosince omrzlí a vyčerpaní. Ukryli se na záchytné adrese ve Studnici u Nového města na Moravě, kde je kontaktovali příslušníci odbojové organizace Rada tří. Poté zahájili vlastní operační práci - vyhledávali vhodné plochy pro shoz materiálu a pomocí radiomajáku Eureka naváděli letadla přivážející další výsadky s materiálem. V této činnosti pokračovali až do konce války.
Trasa Operace Tungsten začíná právě na místě shozu obou parašutistů u Libenic, pokračuje přes Železné hory do Studnice u Nového města na Moravě. Měří 100 kilometrů a je unikátní tím, že kromě seznámení se s příběhem členů výsadku Tungsten máte možnost poznat jak rovinatou krajinu v okolí Kutné Hory, tak i malebnou krajinu Železných hor a Žďárských vrchů. Trasu lze absolvovat již za tři dny, v procházkovém tempu ji doporučujeme ji absolvovat v sedmi dnech, stejně jako parašutisté Pernický s Musilem.
Trasu připravila Bc. Karolína Pokorná v rámci své bakalářské práce na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze ve spolupráci s doc. Ing. Janem Skalošem, Ph.D., a PhDr. Jiřím Plachým, Ph.D. (Vojenský historický ústav Praha).