Akce Kámen a stezky převaděčů

Akce Kámen a stezky převaděčů

  • O trase
  • Příběhy
Hráz myslívského rybníka Brandweg 11, 93458 Eschlkam, Německo
„Halt! Wer da?“
„Halt! Wer da?“

V noci na 24. duben 1948 panuje hluboká tma. Uprchlíci se svým průvodcem se od sebe nesmí vzdálit více než 10 kroků, aby se neztratili. Převaděč Stanislav Liška zastaví u závory a pronáší směrem k ostatním: „Jsme na místě, za závorou jsou již Bavory. Přeji hodně síly, zdraví a hodně štěstí.“ Žena…


Hodnotilo 0 lidí
Kdyně, bývalý hotel Modrá hvězda Náměstí 136, 345 06 Kdyně, Česká republika
První oběť akce Kámen
První oběť akce KámenJan Prošvic 1907 - 1989

„To bude můj nejhorší okamžik, až spatřím ty ubohé oběti, celou rodinu. Velmi těžko jsem vystupoval po schodech do prvého poschodí. Cítil jsem, že se chvěji na celém těle. Musel jsem býti celý bledý v obličeji, ale nic na plat. Přistoupím ku dveřím, za nimiž bylo slyšet hlasitý hovor, ba i smích.…


Hodnotilo 0 lidí
Liščí údolí 19014, 340 22 Všeruby, Česká republika
Dětský pláč
Dětský pláčFrantišek Wiendl

František Wiendl a jeho otec se po únoru 1948 zapojili do protikomunistického odboje. Od jara do podzimu 1949 také převáděli uprchlíky přes železnou oponu. Trasa, kterou Wiendl používal, vedla od Nýrska kolem vesnice Chudenín. Dalším orientačním bodem byl rozbitý křížek u lesa nad Chudenínem. Pok…


Hodnotilo 0 lidí
Medvědí kaple 19014, 340 22 Chudenín, Česká republika
Pod pláštíkem noci
Pod pláštíkem nociJosef Touš

Po vzniku železné opony kolem Medvědí kaple procházela převáděčská stezka. Převody přes hranice se konaly jedině v noci, kdy se mohli uprchlíci skrýt ve stínu lesa nebo křoví a bylo menší nebezpečí, že je spatří pohraničníci. Utečenci přicházeli na nedalekou usedlost U Vítků, kde je Václav Touš n…


Hodnotilo 0 lidí
Myslív, falešná celnice 190, Všeruby, Česká republika
Falešná německá celnice
Falešná německá celnice

Opuštěný myslívský domek, který byl od hranic s Německem vzdálený sotva 500 metrů, se v rámci akce Kámen proměnil ve falešný bavorský celní úřad. Jeho proměnu a vybavení nábytkem dostal za úkol velitel stanice SNB Stanislav Liška. O jeho odvaze a nesouhlasu s takovou prací vypovídá poznámka v jeh…


Hodnotilo 0 lidí
Nýrsko Nádražní 602, 340 22 Nýrsko, Česká republika
Poprvé přes železnou oponu
Poprvé přes železnou oponuFrantišek Wiendl

Převáděči přes železnou oponu byli většinou lidé z pohraničí, kteří dobře znali okolí hranic. Výjimkou byl František Wiendl, který pocházel z Klatov a pohraniční lesy vůbec neznal. Na jaře 1949 byl jeho otec František Wiendl st. vězněn za protikomunistický odboj. Jeho pomoc hledal v Klatovech jak…


Hodnotilo 0 lidí
Nýrsko Palackého 300, 340 22 Nýrsko, Česká republika
Převaděč ji opustil uprostřed lesů
Převaděč ji opustil uprostřed lesůIrena Šimonová

Irena Šimonová se 21. března 1949 pokusila přejít hranice a dostat se do západního Německa. Měla oprávněné obavy ze zatčení, a proto chtěla následovat svého přítele Františka Smrčka, který byl v té době už v emigraci. Smrček jí z Německa zajistil převaděče, aby jako devatenáctiletá nezkušená dívk…


Hodnotilo 0 lidí
Nýrsko, Československých legií 432 Československých legií 432, 340 22 Nýrsko, Česká republika
Výcvik pohraničníků
Výcvik pohraničníkůDalibor Plšek

Dalibor Plšek nastoupil v roce 1958 základní vojenskou službu. Ze svého rodiště ve Zlíně byl povolán k brigádě Pohraniční stráže Sušice. Před vlastní službou absolvoval náročný výcvik v Nýrsku. Vojáci běhali každé ráno desetikilometrové rozcvičky na nedaleký kopec Pajrek, chodili padesátikilometr…


Hodnotilo 0 lidí
Orlovice Pocinovice 7, 345 06 Pocinovice, Česká republika
Provokatér Markus
Provokatér MarkusJosef Mikoláš

Velké riziko pro převaděče představovali provokatéři Státní bezpečnosti. Agent provokatér takto přispěl k odhalení a zatčení převaděčské skupiny z Hluboké u Kdyně. Josef Mikoláš a jeho otec, obchodníci z Hluboké, se nezapojili do žádné velké převaděčské sítě, ale pomohli deseti svým známým a dopo…


Hodnotilo 0 lidí
U Vítků, samota Pocinovice 45, 345 09 Pocinovice, Česká republika
Hledali jsme díru v železné oponě
Hledali jsme díru v železné oponěJosef Touš

Po únoru 1948 se na Toušovy začali obracet jejich známí, kteří měli v Československu po zavedení nového režimu potíže. Chtěli, aby je Václav Touš převedl do Německa. Ten využil výhodné polohy svého statku, který ležel na samotě v sousedství Jezvineckého lesa, jen asi deset kilometrů od státních h…


Hodnotilo 0 lidí
Všeruby, budova bývalého velitelství stanice SNB Všeruby 39, 345 07 Všeruby, Česká republika
Smutné májové oslavy
Smutné májové oslavyStanislav Liška

Byl 1. Máj. Ulicemi Všerub projížděly alegorické vozy odvážející lidi do Kdyně k oslavám. Veliteli stanice SNB Stanislavu Liškovi, ale lehko nebylo. Ještě než přišel to ráno na stanici, dozvěděl se, že rodina odborového rady ministerstva vnitra Oldřicha Maláče, kterou v noci musel odvést na fingo…


Hodnotilo 0 lidí
Všeruby, památník 184, Všeruby, Česká republika
Převaděčská síť Oty Tulačky
Převaděčská síť Oty TulačkyMilada Pabiánová, rozená Tu…

Ota Tulačka, otec Milady Pabiánové, vytvořil po komunistickém převratu významnou převaděčskou síť, díky níž přešli do zahraničí např. velitel 310. stíhací perutě RAF (Royal Air Force) plk. Alexander Hess, Ivana Tigridová či kancléř prezidenta Beneše Jaromír Smutný. Tulačka pracoval v Praze, kde d…


Hodnotilo 0 lidí

V letech 1948 - 1989 bylo Československo obklopeno tzv. železnou oponou, která měla bránit obyvatelům země v odchodu do zahraničí. Drátěné zátarasy s pozorovatelnami na hranici ale vyrostly až po roce 1951. V prvních letech komunistického režimu probíhala ostraha hranic klasickým způsobem, kdy kolem hranic chodily hlídky pohraničníků. V této době v pohraničí působila řada převaděčů, kteří emigrantům pomáhali v útěku do Německa, někdy také spolupracovali se západními agenty-chodci. Vznikaly i dobře organizované převaděčské sítě.

V rámci trasy Akce Kámen a stezky převaděčů navštívíme místa spojená s působením několika převaděčských skupin, poznáme cesty, které využívaly k převodu uprchlíků za hranice, a seznámíme vás také s místy, na nichž se odehrávala nechvalně známá akce Kámen. 

Byla to ďábelská past na nevinné oběti, kdy příslušníci StB vytvořili na řadě míst v československém pohraničí falešnou státní hranici a stejně tak falešný úřad americké vojenské kontrarozvědky. Smyslem podvodu bylo přesvědčit oběti, že jsou v bezpečí, v rukou amerických úřadů a pod ochranou Spojených států. Ty se mylně domnívaly, že už jsou v západní zóně v Německu, a tak ochotně vypovídaly o své protistátní činnosti a často i jmenovaly své rodinné příslušníky a přátele jako vhodné spolupracovníky pro americké zvláštní služby. Když bylo všechno zaprotokolováno a podepsáno, putovaly oběti do rukou bezpečnostních orgánů, komunistických soudů a vězení. 

Důmyslnějším opatřením pro obranu země komunistickým způsobem – než byly kamuflované akce improvizovaných hranic v rámci operací Kámen – bylo už jen v blízkosti hranic vybudovat postupně řady nepřekonatelných bariér, tzv. železnou oponu, která byla dokonce několik let propojena smrtícím napětím 4 000–5 000 voltů.

Trasu připravili Eva Palivodová a Ondřej Nezbeda, kteří vycházeli z knihy Václavy Jandečkové Kámen: Svědectví hlavního aktéra akce „Falešné hranice u Všerub na Domažlicku“, Nakladatelství Českého lesa. Domažlice 2013.

 

Cyklotrasa je středně náročná, dlouhá 47 km. Na kole se dá absolvovat za přibližně 5 hodin, pěšky ve dvou dnech. Začíná ve Kdyni před bývalým hotelem Modrá hvězda a pokračuje do hlavního dějiště Akce Kámen - příhraničních Všerub. Dále pak německým příhraničním územím zpět do Čech - Liščím údolím, přes Jezvinecký les do Nýrska.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo