Rovnost
a former Communist prison camp · Rovnost 72, 363 01 Jáchymov, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Fackovacím panákem, na kterém se učili

Dostupné v: English | Česky

Konec roku 1949 prožil Ivan Kieslinger na marodce v jáchymovském pracovním táboře Rovnost. 18. prosince měl narozeniny J. V. Stalin a Ivan Kieslinger vzpomíná, že dozorci se rozhodli vězňům toto významné jubileum připomenout: „Na to konto udělali obrovskej filcuňk. Museli jsme nastoupit na chodbách. Po skončení prohlídky mě vytáhli a odvedli na strážnici. Netušil jsem proč. Později z nich vylezlo, že u mě v posteli našli aktivní materiál (pozn. uran). Za to hrozil nový soud a špagát. Předchozí výslechy proti tomu nic nebyly. Mlátila mě celá služba asi osm nebo deset hodin. Trénovali na mně. Ukazovali si, jakým způsobem správně fackovat: ‚Podívej, musíš mít zaťatou pěst a teprve těsně před hlavou ji otevřít. Zkus si to!‘ Tak to na mně zkoušeli. Samozřejmě nohy taky. Byl jsem zutej a mlátili mě pendrekem nebo něčím jiným. Už jsem to prakticky nevnímal. Nakonec mě hodili na korekci.“ Jednalo se o nevytápěný dřevěný dům z prken, kam na několik dní vězně zavřeli v prosinci v Krušných horách: „Prkna nepřiléhala, takže v místnosti byla závěj. Tam mě hodili rozbitýho, moc jsem to nevnímal, chvílemi jsem byl v bezvědomí. Domlácenej jsem takto prožil Vánoce. Byl jsem tam spoustu dní, ale přesně nevím kolik,“ vypráví Ivan Kieslinger.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Ivan Kieslinger

Ivan Kieslinger

Narozen v roce 1928. Za války se zapojil do skautského odboje a v květnu 1945 byl aktivním účastníkem Pražského povstání. Po únoru 1948 se zapojil do protikomunistické činnosti a ještě v roce 1948 byl odsouzen na šest měsíců za rozšiřování protikomunistického samizdatu Svobodný zítřek. Po propuštění se 17. května 1949 zúčastnil nezdařeného protikomunistického povstání. O týden později byl zatčen a následně odsouzen na šestnáct let vězení. V prosinci 1949 si bachaři v jáchymovském lágru Rovnost na Ivanu Kieslingerovi „trénovali“ mlácení vězňů. Pamětník utrpěl dlouhodobá vážná zranění, skončil na dva roky na nemocničním lůžku a dodnes trpí následky; epilepsií, kombinovanou plicní a kostní tuberkulózou. V roce 1954 mu byla udělena milost ze zdravotních důvodů.

Rovnost

Dostupné v: English | Česky

The camp was established after the Second World War to keep prisoners of war there. In September 1949 it was transferred under the management of the Prison Guard Corps. Political and retributive prisoners and criminals worked at the mine Rovnost, (Equality); each day on their way to work, they had to pass a corridor surrounded by barbed wire. The mineshaft was over 660 meters deep and it was the deepest one in the region of Jáchymov. The infamous František Paleček was in charge of the mine Rovnost, who tortured the prisoners with sadistic methods, for example, by making them stand in knee-high snow for long periods of time.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo