Jáchymovské lágry
Rovnost
bývalý komunistický vězeňský tábor · Rovnost 72, 363 01 Jáchymov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Šestapadesát hodin na třicetistupňovém mrazu

Dostupné v: English | Česky

Štěpána Vašíčka uvěznili roku 1950 za údajnou špionáž. Na Rovnosti strávil necelý rok. „Tehdy byl velitelem Paleček, vlastním jménem Albín Dvořák. Poprvé po třech letech jsem měl návštěvu, měla přijít matka s kmotrou. Než se tak stalo, mě a asi pět dalších Paleček vyvolal a řekl: ,Vy nemáte návštěvu proto, že byste si ji zasloužili, ale proto, že o ni rodiče žádali.‘

Podle toho taky ta návštěva vypadala. Mamička plakala, tak jsem jí říkal: ,Neplačte, buďte ráda, že máme možnost toto přinést z lásky k Bohu, nejenom za sebe, za své hříchy, ale za celý národ.‘ No a samozřejmě tím už jsem měl kolem sebe, myslím, osm bachařů. Matka oponovala: ,Ale oni nám říkali, že nechceš poslouchat, že by tě mohli pustit.‘ Odpověděl jsem: ,Nevěřte jim, lžou vám.‘ A použil jsem tehdy slov svatého Tomáše Mora, která ve vězení řekl své manželce: ,Ano, pustili by mě, ale musel bych souhlasit s tím, co chce král.‘

Stejně jako já bych musel souhlasit s tím, co po mně chtěli komunisté. More prý dále pravil: ,Jak dlouho bych mohl žít mezi vámi? Rok, dva roky, pět, deset či dvacet… A za těch dvacet let bych měl ztratit celou věčnost?‘ Hned po těchto slovech přerušili návštěvu. Za mnou došel Paleček a řekl mi: ,Vašíček, tak se mně zdá, že chcete viset.‘ Když jsme potom dojeli na lágr, už mě dovnitř nepustil. Musel jsem se převléct do vězeňských šatů a postavil mě do sněhu. Korekce tam nebyla. V tom sněhu jsem stál po pás zabořený ještě s dalšíma asi pěti kamarády Slováky 56 hodin. Tehdy mráz dosahoval až minus 30 stupňů. Po třech dnech jsem se s pomocí kamarádů z elektro dílny na Rovnosti dostal na krajskou prokuraturu v Karlových Varech. Sepsali jsme protokol o tom, co se děje na Rovnosti, a bachaři potom za to dostali po nose. Když mě odváželi zpátky na Rovnost, tak mi eskorťák řekl: ,Vašíček, tak bych vás nejradši vzal do lesa a vrátil se sám.‘“

Hodnocení


Hodnotilo 1 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Štěpán Vašíček

Štěpán Vašíček

Štěpán Vašíček se narodil 21. 12. 1927 ve Vnorovech na Hodonínsku. V Bzenci se vyučil elektrotechnikem a v roce 1949 začal uvažovat o útěku za hranice. Nápad si ale rozmyslel a narukoval do Vyškova na vojnu k tankistům, ovšem s poznámkou PN (politicky nespolehlivý) z obce. Při politickém školení na vojně nesouhlasil s komunistickým tvrzením, že tzv. číhošťský zázrak, při němž věřící viděli na oltáři pohybující se kříž, sehrál farář Toufar taháním za drátky, které ke kříži připevnil. 12. května 1950 jej zavřeli do Masarykových kasáren v Brně, byl obviněn z dodávání součástek na výrobu vysílačky špionům, což bylo zinscenováno StB. Brněnským státním soudem byl odsouzen k deseti letům vězení za velezradu. Ve vyšetřovací vazbě na Cejlu mu bachař při strhávání křížku z krku zlomil dvě žebra. Po soudu prošel věznicí na Mírově, korekcí v Ostravě, věznicí na Borech. Ve všech lágrech se díky svému vyučení většinou dostal na elektrodílnu, takže nemusel fárat do dolů. V jáchymovském lágru Rovnost jej velitel Paleček postavil na 56 hodin po pás do sněhu ve třicetistupňovém mrazu. Na Bytízu Štěpán Vašíček napomáhal útěku vězňů a napsal stížnost na poměry v korekci. Tu zažil v největší míře v lágru Vojna. Dvanáctého května 1960 se ve věznici v Leopoldově dočkal propuštění na svobodu. Dnes je členem Konfederace politických vězňů a účastní se besed s politickými vězni.

Rovnost

Dostupné v: English | Česky

Tábor vznikl po druhé světové válce a byl určen pro válečné zajatce. Do správy Sboru vězeňské stráže Ostrov byl předán v září 1949. Političtí, kriminální i retribuční vězni pracovali na šachtě Rovnost, kam denně chodili koridorem z ostnatého drátu. Šachta dosahovala hloubky přes 660 metrů a byla tak nejhlubší na Jáchymovsku. Rovnosti velel nechvalně proslulý František Paleček, který sadisticky týral vězně, nechával je například stát dlouhé hodiny po kolena ve sněhu.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo